• rozwiń
  • WIG20 2160.68 +0.27%
  • WIG30 2446.77 +0.28%
  • WIG 56865.58 +0.15%
  • sWIG80 11474.27 +0.20%
  • mWIG40 3637.54 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:40

Dostosuj

Funt coraz słabszy. Psychologiczna granica przekroczona

Adamiak: w przypadku twardego brexitu funt będzie się osłabiał Odtwórz: Adamiak: w przypadku twardego brexitu funt będzie się osłabiał
Adamiak: w przypadku twardego brexitu funt będzie się osłabiał "Źródło: TVN24 BiS"

Funt we wtorek gwałtownie tracił na wartości. Kurs brytyjskiej waluty do dolara amerykańskiego był najniższy od stycznia 2017 roku.

Funt spadł we wtorek poniżej psychologicznej bariery 1,2 dolara. Według ekonomistów to zapowiedzi premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w głównej mierze przyczyniły się do tak dużego spadku wartości brytyjskiej waluty.

Może jeszcze spaść

W poniedziałek Boris Johnson oświadczył, że w żadnym wypadku nie zwróci się do Unii Europejskiej o opóźnienie brexitu, przy czym ostrzegł, że rozpisze przedterminowe wybory na 14 października, jeśli nie będzie miał innego wyjścia.

Według cytowanego przez Bloomberga Valentina Marinova z Credit Agricole, kurs funta może jeszcze spaść, "zwłaszcza jeśli wcześniejsze wybory będą coraz bardziej prawdopodobne".

- Cała uwaga rynku skupiona jest na przedstawicielach parlamentu - czy zdecydują się na opóźnienie brexitu. Rynek nie zamierza ryzykować i sprzedaje funta, wątpliwości będzie rozwiewać później - stwierdził z kolei dla Bloomberga Rodrigo Catril, strateg walutowy z National Australia Bank.

Strateg w banku MUFG Lee Hardman jest zdania, że jeśli dojdzie do twardego brexitu, to funt może spaść do poziomu 1,1 dolara.
W stosunku do polskiej waluty funt utrzymuje się w okolicy 4,8 zł. W ostatnim czasie najniższy poziom odnotowano dwa lata temu, gdy jeden funt kosztował 4,6 zł.

Boris Johnson już wcześniej zapowiedział, że jest gotów wyprowadzić Wielką Brytanię ze Wspólnoty 31 października - bez względu na to, czy porozumienie z UE zostanie osiągnięte, czy nie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane