• rozwiń
  • WIG20 2339.56 -0.19%
  • WIG30 2675.22 -0.22%
  • WIG 60861.56 -0.07%
  • sWIG80 11958.61 +0.26%
  • mWIG40 4049.75 +0.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:46

Dostosuj

Temat: Sposób na franka

Kuczyński o prezydenckim projekcie frankowym: koliduje z prawem, koszty "wzięte z powietrza"

Kuczyński o prezydenckim projekcie frankowym: koliduje z prawem, koszty "wzięte z powietrza"
Foto: Shutterstock Foto: Kuczyński: prawo nie pozwala na oddanie mieszkania z jednoczesnym wygaśnięciem kredytu

Prawo nie pozwala na oddanie mieszkania obciążonego hipoteką z jednoczesnym wygaśnięciem kredytu, a kwota 30 mld zł strat bankowych jest wzięta z powietrza – tak główny analityk Xelion Piotr Kuczyński komentuje propozycje zespołu Kancelarii Prezydenta w sprawie kredytów frankowych.

Podczas wtorkowej konferencji zespół ekspertów Kancelarii Prezydenta rekomendował rozwiązania w sprawie tzw. ustawy frankowej.

Kolizja z prawem

Jedną z przedstawionych koncepcji ma być możliwość zwrotu mieszkania będącego zabezpieczeniem kredytu i w konsekwencji całkowitym wygaśnięciem pożyczki. Zdaniem Kuczyńskiego takie rozwiązanie koliduje z prawem i jest niezgodne z konstytucją.

- Osobiście bardzo jestem za tym rozwiązaniem, ale na przyszłość. Niestety prawo nie może działać wstecz. To jest niezgodne z konstytucją, prawem - mówił. Według niego w takim przypadku banki będą mogły dochodzić swoich roszczeń w instancjach międzynarodowych.

Straty na raty?

Jedną z ważniejszych kwestii przedstawionych przez zespół ekspertów prezydenta jest rozłożenie w czasie strat banków. Według analityka ta kwestia nie została do końca wyjaśniona. Kuczyński powiedział, że z jego wiedzy wynika, iż międzynarodowe standardy rachunkowości uniemożliwiają rozłożenie takich obciążeń w czasie.

- Wygląda na to, że zespół ekspertów prezydenta ma projekt prawie gotowy, ale na razie niewiele można o nim powiedzieć – dodał.

"Suma wzięta z powietrza"

- Twórcy tego planu dalej okopują się na zajętych pozycjach podczas pierwszej prezentacji. Mówienie, że będzie to kosztowało 30 miliardów złotych, jest niepoważne, bo w tym momencie nikt nie wie, jakie będą koszty – wskazał.

Analityk odniósł się do słów prof. Witolda Modzelewskiego, który stwierdził, że kwota kosztów bankowych wcześniej podawana przez KNF - 60 miliardów zł, była oparta tylko na ankietach.

- Przedstawiona przez ekspertów prezydenta kwota strat rzędu 30 miliardów zł to suma wzięta zupełnie z powietrza. Tak naprawdę nie wiadomo, ile ten projekt będzie kosztował – zakończył Kuczyński.

Zobacz, jakie poprawki wypracował zespół Kancelarii Prezydenta ws. projektu ustawy frankowej:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Qrzyś
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Tom K
Diabel nie taki straszny? Przy zalozeniu, ze srednio udzielano co roku kredytow na 30 tysiecy nieruchomosi po cenie 300,000 zl, wychodzi suma 90 mld zl. Biorac pod uwage 5 lat w ciagu ktorych udzielono kredytow frankowych przy niskim kursie franka, to mamy 450 mld zl. To jest ogromna kwota. Przy tym, obliczenia KNFu to pikus.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane