• rozwiń

Funt zdobywa szczyty. Jest najdroższy od miesięcy

Funt zdobywa szczyty. Jest najdroższy od miesięcy
Foto: pixabay (CC Public Domain) Foto: Funt jest obecnie najmocniejszy w stosunku do dolara od lutego, gdy premier Wielkiej Brytanii ogłosił datę czerwcowego referendum.

Dziś cena funta szterlinga przekroczyła kolejny poziom - jest najdroższy od momentu ogłoszenia daty referendum, w którym Brytyjczycy zdecydują o pozostaniu lub wyjściu z UE.

Do referendum w Wielkiej Brytanii pozostało dwa dni, a tymczasem funt szterling cały czas zyskuje na wartości. We wtorek po godzinie 16.00 trzeba było za niego zapłacić już 5,748 zł - najwięcej od 9 czerwca. To efekt rosnącej niepewności dotyczącej wyniku głosowania dotyczącego opuszczenia europejskiej wspólnoty. Według najnowszych danych agencji Reutera, 45 proc. Brytyjczyków chce pozostać w Unii Europejskiej.

Sondaż pokrywa się z danymi Daily Telegraph (46 proc. przeciw wyjściu z UE, 53 proc. za), z kolei informacje zebrane dla dziennika "The Times" wskazują na 42-proc. poparcie idei pozostania w Unii.

Funt jest obecnie najmocniejszy od lutego w stosunku do dolara, gdy premier Wielkiej Brytanii ogłosił datę czerwcowego referendum.

Drożejący w ubiegłym tygodniu frank szwajcarski nieco potaniał, do ceny 4,071 zł. Za euro po godzinie 16 trzeba było zapłacić 4,405 zł, zaś za dolara 3,391 zł - to mniej niż przed kilkoma dniami.

Analitycy przewidują, że pod koniec czerwca sytuacja na rynkach walutowych ma się nieco uspokoić - wyjątek stanowi trudny do oszacowania kurs funta brytyjskiego, który będzie zależeć od wyniku czwartkowego referendum.

 

Polacy w Wielkiej Brytanii obawiają się Brexitu. Drżą o pracę i pobyt:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane