• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Frank przebił psychologiczną granicę

Frankowicze o ustawie prezydenckiej Odtwórz: Frankowicze o ustawie prezydenckiej
Frankowicze o ustawie prezydenckiej "Źródło: TVN24 BiS"

Frank szwajcarski, po raz pierwszy od ponad dwóch lat, przebił we wtorek po południu granicę 4 złotych. Potem nieco się osłabił, ale nadal znajduje się blisko tej psychologicznej bariery.

Frank przekroczył granicę 4 złotych we wtorek tuż przed godz. 15.00. To najwyższy poziom od marca 2017 roku.

Potem frank  jednak nieco się osłabił, na co wpływ mogła mieć informacja, że USA odłożą wprowadzenie 10-proc. ceł na niektóre chińskie produkty do 15 grudnia. Oświadczenie Biura Przedstawiciela ds. Handlu USA (USTR) wlało nieco optymizmu na globalne rynki. W rezultacie tuż przed godziną godz. 16 za franka płacono już jednak 3,99 zł, a po godz. 17 - 3,97 zł.

W ostatnich dniach inwestorzy uciekają do bezpiecznych aktywów, do których można zaliczyć również franka.

Wszystko przez zawirowania na globalnych rynkach takie jak brexit, wojna handlowa czy widmo spowolnienia gospodarczego. Inwestorzy są również pełni obaw z powodu problemów politycznych i gospodarczych w Hongkongu i Argentynie.

Frankowicze w opałach

Drożejący frank to złe wieści dla zadłużonych w tej walucie. Wczoraj, kiedy kurs franka oscylował wokół 3,97 zł, informowaliśmy, że w porównaniu do stycznia 2018 roku najbliższa rata frankowiczów może być wyższa aż o 180 zł. Tak wynika z wyliczeń Expandera.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, zauważył, że sytuacja frankowiczów zmienia się jak w kalejdoskopie. "Jeszcze na początku 2018 roku kurs franka wynosił około 3,50 złotego, a wysokość rat była już bliska poziomowi z momentu udzielenia kredytu - wskazał.

"Bezpieczna przystań"

- Żeby ocenić sytuację franka, trzeba spojrzeć na parę EUR/CHF, gdzie kurs jest najniższy od dwóch lat. W chwili obecnej nie widać, żeby bank centralny Szwajcarii miał oddziaływać na wartość swojej waluty, stopy procentowe są tam bardzo niskie, przez co inwestorzy czują się spokojni, a frank i japoński jen kuszą i zdają się być bezpieczną przystanią - powiedział główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas.

Dodał, że frank ma jeszcze pole do umocnienia i można w oczekiwać 6-7 groszy potencjalnego ruchu w górę wobec złotego.

Zdaniem ekonomisty mamy powolne osłabienie złotego, wynikające przede wszystkim z czynników zewnętrznych i presji, jaka realizuje się na rynku.

- Nie uderza nas to bezpośrednio, bo wahania rzędu 1 grosza to mniej niż 0,3 procent kursu EUR/PLN. Nie da się jednak oprzeć temu, że jesteśmy walutą rynku wschodzącego i niechęć do utrzymywania kapitału w ryzykownych aktywach przekłada się na złotego. Kurs 4,34-4,35 złotego za euro to ostatnie lokalne szczyty i tu raczej ta presja powinna się zatrzymać, ze względu na brak dalszych przesłanek, związanych z przepływami, za osłabieniem złotego. Z drugiej strony dopóki sentyment na rynkach zewnętrznych się nie poprawi, trudno jest oczekiwać, że złoty znajdzie pole do umocnienia - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ypsi
"Jeszcze na początku 2018 roku kurs franka wynosił około 3,50 złotego, a wysokość rat była już bliska poziomowi z momentu udzielenia kredytu"

No tak, a głupi złotówkowicze niech dalej łożą na odsetki - a im już przyjazne państwo nie pomoże.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mamzelita1
Jakakolwiek pomoc państwa jest błędem.
Brało się kredyt i umowa była jasna.
Kursy walut są ruchome. Bez komentarza.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Leokadia Luska
Byli zadowoleni kiedy kurs franka był niski lub spadał. Kiedy sytuacja się zmieniła żądają unieważnienia umów. To tak jakbym dziś kupiła pół litra, jutro wódka by staniała, więc poszłabym do sklepu żeby zwrócili mi różnicę.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane