• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Frank szybko drożeje. To strach przed Brexitem

Frank szybko drożeje. To strach przed Brexitem
Foto: Shutterstock Foto: Droższy frank szwajcarski to wyższe raty kredytów mieszkaniowych setek tysięcy osób w Polsce

4 złote i 5 groszy - tyle kosztuje obecnie frank szwajcarski. Helwecka waluta w czasie dzisiejszej sesji podrożała względem złotego o 5 groszy. To efekt strachu inwestorów przed Brexitem.

Ostatni raz frank szwajcarski kosztował 4,05 zł w połowie lutego 2016 roku. W tym roku droższy był tylko w styczniu, kiedy jego kurs wywindował do 4,10 zł. Wyższy kurs helweckiej waluty to złe wiadomości dla kredytobiorców zadłużonych we franku szwajcarskim. Spłacane przez nich raty kredytów wzrosną.

Dlaczego?

Umocnienie się franka szwajcarskiego wynika głównie ze obaw inwestorów, którzy szukają bezpiecznej przystani na wypadek Brexitu. Ich strach pogłębiają ostatnie negatywne sondaże, z których wynika, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest realne. Nic więc dziwnego, że chcąc chronić kapitał, kupują, poza frankiem szwajcarskim, również złoto i japońskiego jena.

Zdaniem głównego analityka walutowego MD BOŚ Marka Rogalskiego słabość złotego wynika m.in. ze zbliżającego się referendum w Wielkiej Brytanii i przewagi negatywnych sondaży, co nasiliło obawy związane ze skutkami potencjalnego Brexitu, gdyby tak zdecydowali wyborcy.


Rogalski uważa również, że do osłabienia polskiej waluty przyczyniły się też słabe odczyty makro z Chin i słabość kursu juana w relacji do dolara, co z kolei rodzi niepewność o perspektywy dla Azji.

- Trzecia przyczyna to natomiast zbliżające się posiedzenie FED w najbliższą środę. Nie ma pewności, na ile sygnały po tym spotkaniu będą "gołębie" po tym, jak z wypowiedzi członków FED wynikało raczej, że słabość rynku pracy może być czasowa - wyjaśnił Rogalski.

Nie tylko frank

Polska waluta osłabia się nie tylko względem franka szwajcarskiego. Względem złotego umocnił się także dolar, który kosztuje obecnie 3,91 zł, a jeszcze wczoraj należało za niego zapłacić 3,85. Na wartości zyskało też euro wyceniane dziś na 4,41 zł, czyli 5 groszy więcej niż w czasie poprzedniej sesji.

Uwaga na sondaże

23 czerwca Brytyjczycy zagłosują w referendum, w którym zdecydują, czy ich państwo ma zostać w UE, czy też ją opuścić. Najnowsze sondaże sugerują niewielką przewagę zwolenników Brexitu.

Inwestorów szczególnie mocno zaniepokoiły wyniki piątkowego sondażu firmy ORB dla dziennika "Independent", według którego za Brexitem zagłosowałoby 55 proc. Brytyjczyków, a za pozostaniem w Unii - 45 proc. Bezpośrednio po ogłoszeniu tych wyników funt szterling stracił 1,2 proc. wobec dolara.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane