• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Frank szwajcarski

Eksperci dyskutowali o ustawie frankowej. "Jesteśmy otwarci na propozycje"

Eksperci dyskutowali o ustawie frankowej. "Jesteśmy otwarci na propozycje"
Foto: Shutterstock Foto: Projekt ustawy o "sposobach przywrócenia równości stron" zakłada przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w czwartek spotkanie Macieja Łopińskiego, sekretarza stanu w KPRP, z ekspertami rachunkowości i audytu finansowego z czołowych firm doradczych funkcjonujących w Polsce oraz przedstawicielami resortu finansów i NBP. Rozmowa dotyczyła proponowanemu przez Kancelarię Prezydenta rozwiązaniu dotyczącym pomocy frankowiczom.

W spotkaniu uczestniczyli także eksperci KPRP pracujący nad przygotowaniem tych rozwiązań.

Otwartość na propozycje

Jak informuje w komunikacie Kancelaria Prezydenta uczestnicy zgodzili się, że problem hipotecznych kredytów denominowanych i indeksowanych do walut obcych jest istotny zarówno dla kredytobiorców, jak i dla banków. "Stąd - jako poważny dla polskiej gospodarki - wymaga odpowiedzialnego rozwiązania" - czytamy.

Głównym tematem dyskusji były konsekwencje finansowo-księgowe propozycji KPRP dla kredytodawców. Omawiano m.in. możliwości rozłożenia tych konsekwencji w czasie. "Audytorzy zadeklarowali wolę dalszej współpracy w celu osiągnięcia optymalnych rozwiązań pozwalających na realizację intencji Prezydenta RP zawartych w propozycji w sposób zapewniający bezpieczeństwo i stabilność polskiego systemu finansowego" - głosi komunikat KPRM.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta podkreślili otwartość na propozycje i zadeklarowali wolę wprowadzenia zasadnych poprawek w treści regulacji.

Spotkanie było kolejnym z serii odbytych i planowanych przedsięwzięć, dzięki którym Kancelaria Prezydenta RP uzyska jak najpełniejszą ocenę rozważanych do przedłożenia rozwiązań ustawowych.

Projekt ustawy o "sposobach przywrócenia równości stron" zakłada przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie. Ma on być indywidualnie wyliczany dla każdego kredytobiorcy według specjalnego kalkulatora, zawierającego określony algorytm.

Wylicz "kurs sprawiedliwy" kalkulatorem prezydenta:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
konik_polski
Kurs "sprawiedliwy" to fikcja - korzystnie wypada tylko dla frankowiczów z przedziału czasowego czerwca 2007 - czerwca-sierpnia 2008 - ok. 14 miesięcy. Reszta ma się gonić.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane