• rozwiń

Temat: Frank szwajcarski

Czy banki zachowały się fair wobec klientów? "Jeżeli wprowadzały w błąd, to powinny być konsekwencje"

Cimoszewicz o propozycji KNF: wydaje mi się, że to jest dosyć mało realne Odtwórz: Cimoszewicz o propozycji KNF: wydaje mi się, że to jest dosyć mało realne
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Gościem programu "Świat" był Włodzimierz Cimoszewicz | Video: Cimoszewicz o propozycji KNF: wydaje mi się, że to jest dosyć mało realne

- Wydaje mi się, że to jest dosyć mało realne. Przecież problemem jest zdolność do spłaty tych kredytów w związku z podrożeniem franka. Rozumiem, że ten pomysł oznacza to, że ta górka miałaby być prawie, że na dzień dobry zapłacona. Nie bardzo wierzę, że ludzie, którzy zaciągnęli czasami wysoki kredyt na zakup mieszkania byliby w stanie to w tej chwili zrobić - powiedział w programie "Świat" Włodzimierz Cimoszewicz.

Były premier odniósł się w ten sposób do pomysłu szefa KNF, aby "frankowicze" mogli przewalutować na złote - nawet po kursie z dnia wzięcia kredytu, ale musiałaby dopłacić różnicę między faktycznie poniesionym kosztem spłaty tego kredytu a tym, który poniósłby, gdyby od początku był to kredyt złotowy.

- W moim przekonaniu rola państwa jest bardzo ograniczona i sprawdza się do tego, żeby sprawdzić, czy banki zachowały się i zgodnie z prawem, i etycznie wobec swoich klientów udzielając im kredytów. Mam na myśli przede wszystkim czy banki lojalnie informowały i zwracały uwagę na ryzyko kursowe - dodał Cimoszewicz.

Informacja dla klientów

Senator zastrzegł, że nie ma nic przeciwko temu, "aby banki miały swobodę postępowania". - Ale powtarzam - muszą traktować ludzi fair. Jeżeli dorosły człowiek decyduje się na podjęcie uświadomionego ryzyka to wszystko jest w porządku. Ale jeżeli był wprowadzany w błąd, to można się zastanawiać nad konsekwencjami wobec banku - ocenił Cimoszewicz.

- Dziś banki powinny - tak z punktu widzenia swojego interesu - zadbać o to, żeby pożyczone pieniądze były im zwrócone. W związku z tym nie powinny dodatkowo dociążać, zachowywać się bez wyobraźni. Powinni ułatwić kredytobiorcom radzenie sobie z tą sprawą - dodał.

Kłopot Kopacz

Włodzimierz Cimoszewicz odniósł się też do ostatnich kłopotów rządu z górnictwem. Jego zdaniem były premier "Donald Tusk unikał trudnych spraw". Cimoszewicz jako jedyny senator głosował w środę przeciwko przyjęciu przez Senat ustawy górniczej.

- Ja się nie zgadzam z takim postępowaniem - mówił były premier, komentując warunki w jakich ustawa jest przyjmowana. - Sejm i komisje są gwałcone, żeby się tym szybko zająć - dodał i zaznaczył, że jego zdaniem to "psucie państwa".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
banki nie wprowadzały w błąd - banki pokazywały ile wynosi rata w CHF i PLN - klient sam decydował co chce wziąć - banki nikogo nie zmuszały... to ludzie chcieli być cwani... dla niektórych to była jedyna szansa na kredyt bo rata mieściła się w ich dochodach itd...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
zaprzaniec
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
zgredek 1
No tak, czytanie ze zrozumieniem to trudna sztuka jest. Nikt do nikogo i po nic ręki nie wyciąga.
Poczytaj troszkę to się dowiesz, że większość umów z krytycznego okresu ma niedozwolone zapisy, takie umowy będą sądownie unieważniane a wtedy może się okazać, że koszta będą znacznie wyższe.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane