• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Eksperci obliczyli, ile złoty będzie wart w piątek. Scenariusze po referendum

Eksperci obliczyli, ile złoty będzie wart w piątek. Scenariusze po referendum
Foto: Shutterstock Foto: Jeśli doszłoby do Brexitu, wartość złotówki znacząco zmalałaby.

- W przypadku zagłosowania za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię na wartości mógłby stracić m.in. złoty. Nasza waluta była wskazywana jako ta, która jest jedną z bardziej wrażliwych, jeśli chodzi o Brexit - ocenia analityk Daniel Kostecki z HFT Brokers.

Już jutro Brytyjczycy wezmą udział w referendum w sprawie dalszej obecności państwa w Unii Europejskiej. Decyzję najszybciej odzwierciedli zachowanie inwestorów na rynkach finansowych, w szczególności walutowych. Od kilkunastu dni możemy obserwować wahania kursów i osłabianie się polskiego złotego. Jeśli doszłoby do Brexitu, wartość złotówki znacząco zmalałaby.

- Spodziewany zakres ruchów na parach ze złotym, z około 70 proc. prawdopodobieństwem, wynosi od 7 do 12 groszy i w tym przedziale kursy mogą poruszać się do poniedziałku 27 czerwca - uważa Daniel Kostecki.

Dziś cena funta przekroczyła granicę 5,7 zł. Frank szwajcarski kosztował 4,036 zł, euro 4,379 zł, zaś dolar 3,874 zł.

 

Możliwe scenariusze

Co czeka polskiego złotego po ogłoszeniu wyniku brytyjskiego głosowania? W zależności, czy David Cameron ogłosi opuszczenie lub pozostanie w Unii Europejskiej, nasza waluta umocni się bądź znacząco osłabnie. Korzystnym scenariuszem dla złotówki byłoby zwycięstwo przeciwników wyjścia Wielkiej Brytanii z europejskiej wspólnoty.

- Dla dolara poziomem, do którego mogłyby zmierzać notowania w przypadku Brexitu, to poziom 3,9768. Z kolei w scenariuszu optymistycznym dla UE kurs pary USDPLN miałby przestrzeń do spadków w kierunku 3,7991 - uważa Kostecki.

 

- Euro mogłoby drożeć w stronę 4,4647, gdyby nastąpił Brexit, natomiast przy odwrotnym rezultacie referendum nasza waluta mogłaby umocniać się wobec EUR w kierunku 4,3150 - ocenia analityk HFT Brokers.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku szwajcarskiej waluty, która przez ostatnie tygodnie stała się "bezpieczną przystanią" kapitału dla inwestorów.

- Frank miałby szansę poszybować w kierunku 4,1537 w scenariuszu, gdzie wygrywają ci, którzy głosowaliby za opuszczeniem UE. 3,9561 to z kolei poziom, do którego szwajcarska waluta mogłaby zmierzać w przypadku braku Brexitu - dodał Kostecki.

Ile będą kosztować waluty pod koniec czerwca, jeśli nie dojdzie do Brexitu?

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane