• rozwiń

Funt szuka dna po Brexicie. "Rośnie efekt kuli śniegowej"

Brexit a rynek walutowy Odtwórz: Brexit a rynek walutowy
Foto: Shutterstock Foto: Funt słabnie z dnia na dzień | Video: Brexit a rynek walutowy

Niepewność na rynkach po wyniku referendum w Wielkiej Brytanii stale narasta. Funt coraz bardziej słabnie, zarówno w parze z dolarem, jak i złotym. Analitycy podkreślają, że kapitał zaczyna już uciekać z krajów Zjednoczonego Królestwa.

- Sytuacja po referendum rozwija się w sposób negatywny dla brytyjskiej gospodarki. Dziś w nocy już trzeci fundusz związany z rynkiem nieruchomości ograniczył wypłaty. Rośnie efekt kuli śniegowej, który będzie negatywnie rzutował na wydarzenia w kolejnych dniach i tygodniach. Jest duże prawdopodobieństwo, że dalsza przecena funta będzie miała miejsce, w tym także do złotego - uważa Andrzej Stefaniak, dealer walutowy DMK.

Dodał, że jego zdaniem cena funta zbliży się do poziomu 5 zł jeszcze w te wakacje.

Po godzinie 10 za funta trzeba było zapłacić 5,202 zł lub 1,296 dol. O godzinie 17 cena była jeszcze niższa: 5,167 zł (1,287 dol.)

 

- Kolejne fundusze nieruchomości w Wielkiej Brytanii wstrzymywały wypłaty gotówki, bo po referendum tempo umorzeń gwałtownie wzrosło. To są pierwsze, poważne skutki referendum. Kapitał ucieka z UK - podkreśla Piotr Kuczyński z Xelion.

W obawie przed kryzysem

Stefaniak zwracał uwagę, że inwestorzy po doświadczeniach wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku, uważają na sytuację na rynku nieruchomości.

- Jeśli sytuacja zacznie się pogarszać i nie będzie popytu na nieruchomości, które tanieją, kryzys może narastać. Spadek wartości funta dla wielu inwestorów zza granicy będzie też okazją do kupna nieruchomości w Londynie.

- Szoki wtórne związane z Brexitem oraz awersja do ryzyka wyraźnie osłabiają funta, ale na pogorszeniu rynkowego sentymentu cierpią też waluty surowcowe i rynków wschodzących. Kapitał ucieka do jena i dolara i ciężko wskazać w tym momencie wskazać powód za uspokojeniem rynków - uważa z kolei Konrad Białas z DM TMS Brokers SA.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
geralt_z_riviia75i
Mam tez nadzieje, ze rozpadna sie na 3 oddzielne kraje. Nie to ze nie lubie Wielkij Brytani, bo nic do nich nie mam, ale chcialbym zeby to byla pokazowa akcja dla innych spoleczenstw ze za glupote trzeba placic. Niestety my juz placimy za dopuszczenie glupkow do wladzy.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
KuLla
Dzięki temu spadkowi funta brytyjski eksport zacznie szybko rosnąć, a ceny najmu i kupna mieszkań znacznie spadną (liczone w innych walutach). Tak więc PKB zacznie im szybko rosnąć, nieźle to sobie wymyślili z tym brexitem.
  • 0
  • 3
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane