• rozwiń

Białoruś spokojniejsza o rubla. Ludzie zapłacą mniej za zakup waluty

Białoruś spokojniejsza o rubla. Ludzie zapłacą mniej za zakup waluty
Foto: president.gov.by Foto: Wysokość prowizji przy zakupie przez ludność walut obcych od wtorku będzie wynosić 20 proc. zamiast 30, które obowiązywały od 20 grudnia

Bank Narodowy Białorusi obniżył w poniedziałek prowizję przy kupnie waluty przez ludność z 30 do 20 proc. Są to pierwsze zmiany po zdymisjonowaniu w sobotę dotychczasowej prezes banku Nadziei Jermakowej.

Wysokość prowizji przy zakupie przez ludność walut obcych od wtorku będzie wynosić 20 proc. zamiast 30, które obowiązywały od 20 grudnia - poinformowało agencję Interfax-Zapad źródło w Banku Narodowym.

Trochę "normalniej"

Decyzję taką kierownictwo banku podjęło w związku z normalizacją sytuacji na rynku finansowym i walutowym kraju - dodało wspomniane źródło.

Poinformowano również, że przy podejmowaniu decyzji o obniżeniu prowizji uwzględniono wzrost oficjalnego kursu dolara na poniedziałkowej sesji giełdy o 7 proc. - do 11 800 rubli białoruskich - w stosunku do notowań z 24 grudnia. Także o 7 proc. wzrósł w poniedziałek oficjalny kurs euro.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował w sobotę szefową banku centralnego Nadzieję Jermakową i mianował na jej miejsce Pawła Kaławura, wcześniej zajmującego stanowisko prezesa zarządu banku BiełWEB. Stanowiska stracili również premier Michaił Miasnikowicz, a także m.in. trzech wicepremierów i ministrowie przemysłu, gospodarki, ds. podatków oraz oświaty.

Czarny rynek

Bank Narodowy wprowadzając 20 grudnia 30-procentową prowizję od kupna waluty przez ludność, pozostawił niezmienny kurs wymiany przy sprzedaży, co spowodowało pojawienie się nielegalnego rynku wymiany – oficjalnie sprzedawano bowiem ludności dolary za ponad 14 tys. rubli białoruskich, a kupowano – za ok. 11 tys.

Po ogłoszeniu wzrostu kursu walut oraz obniżeniu prowizji niektóre banki zaczęły jednak w poniedziałek podwyższać kurs kupna dolara. Najkorzystniej można było w poniedziałek w połowie dnia wymienić dolary w Zepter Banku - po 14 tys. rubli białoruskich (przy kursie sprzedaży 14 820). W Biełagroprombanku kupowano je po 13 900 rubli, a tylko nieco taniej w innych bankach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane