• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Propozycja KNF dla “frankowiczów”. Analitycy: “To sensowny kierunek”

Stefaniak, diler walutowy DMK: to słuszna koncepcja Odtwórz: Stefaniak, diler walutowy DMK: to słuszna koncepcja
Foto: Paweł Majtkowski: koncepcja przewalutowania jest jak najbardziej słuszna | Video: Stefaniak, diler walutowy DMK: to słuszna koncepcja

Ta propozycja bardzo mi się podoba. Eliminuje problem ogromnego kosztu, który musiałyby ponieść banki, bo rozkłada je w czasie i rocznie obniżyć dochody banków o około 7 proc. - ocenia Paweł Majtkowski, analityk finansowy centrum finansów Aviva. - Koncepcja przewalutowania jest, jak najbardziej słuszna. Myślę, że kierunek wskazany przez szefa KNF jest sensowny - uważa Andrzej Stefaniak, diler walutowy DMK.

Paweł Majtkowski, analityk finansowy centrum finansów Aviva uważa, że propozycja szefa KNF jest bardzo ciekawa.

O PROPOZYCJI SZEFA KNF CZYTAJ TU

Dobre rozwiązanie?

- Ta propozycja bardzo mi się podoba. Eliminuje problem ogromnego kosztu, który musiałyby ponieść banki, bo rozkłada je w czasie i rocznie obniżyć dochody banków o około 7 proc. - ocenia Paweł Majtkowski i dodaje, że jeżeli mówimy o przewalutowaniu po pierwotnym kursie zaciągnięcia kredytu, to mówimy o oddłużeniu klientów.

- Ważna jest też dobrowolność dla banków i klienta, bowiem dla jednej części kredytobiorców byłoby to bardziej atrakcyjne a dla drugiej mniej, więc pewnie ta druga część zdecydowałaby się pozostać przy kredycie we franku licząc na to, że w przyszłości jednak na tym kredycie zarobią  - mówi Majtkowski.

Frank i tak się opłaca?

Zdaniem analityka problem wysokich rat powoli dziś znika. - Po uwzględnieniu ujemnego LIBOR-u i niższy w ostatnich dniach kurs franka szwajcarskiego, to okazuje się, że rata przeciętnego kredytu zaciąganego w 2008 roku jest niższa od tej, którą mieliśmy 15 stycznia, czyli przed gwałtownym wzrostem kursu franka, więc ten problem rosnących rat trochę znika - mówi Majtkowski.

Jego zdaniem wciąż pozostaje problem bardzo dużego zadłużenia wielu polskich rodzin. - Kredyt blokuje ich np. w zmianie mieszkania na inne lub powoduje, że nie mają oni możliwości sprzedaży nieruchomości - uważa Majtkowski.

Dobry kierunek?

Andrzej Stefaniak, diler walutowy DMK uważa, że kraje naszego regionu, które zajęły się problemem kredytów we franku szwajcarskim idą w kierunku całkowitej eliminacji ryzyka walutowego.

- Koncepcja przewalutowania jest jak najbardziej słuszna. Myślę, że kierunek wskazany przez szefa KNF jest sensowny - uważa Andrzej Stefaniak. - W krótkoterminowej perspektywie, przy ostatnim spadku franka poniżej 4 złotych, to ewidentna okazja dla wszystkich, którzy mają taki kredyt, aby spłacić więcej rat albo kupić franki na przyszłość. W dłuższej perspektywie widzimy, że ryzyko geopolityczne zdecydowanie narasta, a Polska jest bardzo blisko epicentrum konfliktu (na Ukrainie - red.), a więc wysokie prawdopodobieństwo, że złoty będzie tracił na wartości w najbliższych tygodniach i miesiącach. Dodatkowo, gdy dojdzie do tego obniżka stóp procentowych to złoty też się osłabi - mówi Stefaniak.

Propozycja KNF

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaproponuje bankom, aby posiadacze kredytów we frankach mogli je przewalutować i zmienić warunki ich spłaty. Kosztowałoby to sektor bankowy około 1,2 miliarda złotych rocznie - powiedział we wtorek szef KNF.

Andrzej Stefaniak powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji, że po przewalutowaniu kredyt byłby podzielony na dwie części - zabezpieczoną hipotecznie i niezabezpieczoną.

Szef KNF podkreślił, że zarówno banki jak i kredytobiorcy w równym stopniu ponoszą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. - Ryzyko powinno być pokryte w równym stopniu za tą sytuację i w równym stopniu obie strony powinny ponieść koszty - dodał Stefaniak.

Propozycja nadzoru mówi, że przewalutowanie powinno być jednorazowe - z CHF na PLN. - Może do niego dojść tylko raz, z franka na złotówkę na wniosek którejś ze stron. Banki i kredytobiorcy mają się ze sobą dogadać - tłumaczył Jakubiak. Oznacza to dobrowolność tej operacji. Strony muszą dojrzeć do tego, że taką transakcję chcą zawrzeć. Mam nadzieję, że banki to zrozumieją - tłumaczył szef KNF.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
chief49
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
esteraa
Przecież ta propozycja, to jest jakaś paranoja. Banki nie tracą nic.... kompletnie nic, a my płacimy podwójnie i bierzemy na siebie ryzyko kursowe i jeszcze ewentualne dopłaty! Nie można spłacić wcześniej, bo wtedy płaci się 100 procent, a nie 50!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane