• rozwiń

Żywność najdroższa w historii

Żywność najdroższa w historii
Foto: wikipedia.org Foto: Żywność nigdy jeszcze nie była tak droga

Żywność w styczniu była najdroższa w historii - podaje FAO, czyli agenda ONZ ds. żywności. Liczony przez nią indeks cen żywności rósł już siódmy miesiąc z rzędu, bijąc historyczny rekord.

Indeks FAO, który mierzy światowy poziom przeciętnych cen podstawowych rodzajów żywności, w styczniu wzrósł do 231 punktów - czyli o 3.4 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. To najwyższy poziom od czasu, gdy organizacja liczy ten wskaźnik, czyli od roku 1990.

W styczniu napędzały go ceny wszystkich rodzajów ziarna, natomiast ceny mięsa pozostały na niezmienionym poziomie. - To kwestia podaży: mamy taką sytuację, że znikąd nie można spodziewać się dodatkowych dostaw - ocenił jeden z ekonomistów FAO i specjalista od rynku zbóż Abdolreza Abbassian.

Seria klęsk żywiołowych

Na rosnące wciąż ceny żywności złożył się szereg kolejnych klęsk żywiołowych - poczynając od ubiegłorocznych pożarów upraw pszenicy w Rosji, aż po ostatnie powodzie w Azji, Australii i Brazylii.

W lutym należy spodziewać się dalszego wzrostu cen żywności. Tym razem to cyklon Yasi spowodował wzrost cen cukru, niszcząc prawie 1/6 upraw trzciny w Australii, czyli jednego ze światowych potentatów w produkcji tego surowca.

Szybko drożejąca żywność była jedną z przyczyn zamieszek w Tunezji, które rozlały się po całej Północnej Afryce.

Zdaniem Abbasiana galopujące ceny będą poważnym problemem dla uboższych krajów świata, które nie pokrywają same swych potrzeb żywnościowych: mogą one mieć kłopot ze sfinansowaniem importu i wyżywieniem ludności, której rezerwy finansowe i przychody nie wystarczą na pokrycie kosztów jedzenia.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane