• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Żywność będzie tanieć

Żywność będzie tanieć
Foto: sxc.hu Foto: Ceny żywności zaczynają się stabilizować

Do tej pory ceny żywności rosły w szaleńczym tempie. Ale te czasy już się skończyły. Żywność może nawet zacząć tanieć - mówią eksperci.

Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, który bada rynek produktów rolnych uważa, że wpływ cen żywności na wskaźnik inflacji spada coraz bardziej.

Żywność może nawet tanieć

Podobnie można być w przyszłym roku, a duży wpływ na obniżki cen będzie miało spodziewane spowolnienie gospodarcze.

- Od dłuższego już czasu wpływ cen żywności na inflację spada z miesiąca na miesiąc. Są nawet okresy, że ceny żywności zachowują się deflacyjnie - PAP Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- Przyszły rok powinien wyglądać podobnie jeśli chodzi o ceny żywności i ich wpływ na inflację - dodał.

Inflacja pod kontrolą

Niższy niż wcześniej zakładano wzrost gospodarczy w 2009 r. pomoże utrzymać inflację na niskim poziomie - mówił natomiast w środę w Sejmie wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Kotecki dodał, że nie ma powodu martwić się o nadmierny wzrost cen w przyszłym roku, choćby dlatego, że będziemy mieć do czynienia ze spadkiem tempa wzrostu PKB. - To spowoduje, że presja popytowa będzie na pewno mniejsza (...) Wyraźnie w sposób bardzo istotny na polską inflację wpływają ceny żywności i ceny surowców, w szczególności ceny ropy naftowej - mówił.

Dodał, że ceny żywności znajdują się w ewidentnym trendzie spadkowym. W lipcu roczna dynamika cen żywności wyniosła 7,8 proc. w październiku 4 proc., a w listopadzie MF prognozuje, że ich zmniejszy się do 3,5 proc.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane