• rozwiń

Zyski banków cieszą akcjonariuszy

Zyski banków cieszą akcjonariuszy
Foto: TVN24 Foto: Zanim BZ WBK zostanie przejety przez Santander prawdopodobnie wypłaci jeszcze dywidendę

Dobre wieść z polskich banków. BZ WBK, Kredyt Bank i BOŚ wypracowały w III kwartale zyski powyżej oczekiwań rynku. Wszystkie trzy banki podały wyniki przed wtorkową sesją.

BZ WBK zarobił na czysto 223 mln zł - to o 3 mln powyżej oczekiwań. Wynik wciąż był jednak gorszy niż przed rokiem - o około 15 proc., kiedy zarobił 261 mln zł.

Bank spodziewa się finalizacji przejęcia go przez Santandera w ciągu kilku miesięcy - poinformował Mateusz Morawiecki, prezes banku. We wrześniu Santander poinformował, że kupuje od irlandzkiego AIB 70,36 proc. akcji banku BZ WBK za 2,94 mld euro. Według wcześniejszych informacji transakcja miała zostać zamknięta w 2011 roku, po uzyskaniu wszystkich zgód i aprobacie walnego zgromadzenia AIB.

Nadal dużo złych kredytów

Prezes poinformował we wtorek, że w całym 2010 roku bank zwiększy liczbę kont osobistych o 300 tys. i dodał, że bank prawdopodobnie wypłaci dywidendę z zysku osiągniętego w 2010 roku. Z zysku za 2009 rok bank przeznaczył na dywidendę 292 mln zł, co dało 4 zł dywidendy na akcję.

Odpisy z tytułu złych kredytów w BZ WBK wyniosły w III kwartale 101 mln zł wobec 97,2 mln zł rok wcześniej. Bank ma już wysoki współczynnik wypłacalności - 14 proc.

Spory zysk Kredyt Banku i mniejsze rezerwy

Swój wynik sprzed roku znacznie poprawił Kredyt Bank. Zarobił on na czysto 56 mln zł - to ponad pięciokrotnie więcej niż w III kwartale 2009 roku i jednocześnie o 12 milionów więcej niż oczekiwał rynek. Bank utworzył rezerwy na złe kredyty w wysokości 121,6 mln zł wobec 156,4 mln zł rok wcześniej.

Trzecia bank, jaki ogłosił we wtorek wyniki - Bank Ochrony Środowiska - wypracowała blisko 14,7 mln zł zysku netto i poprawił go w porównaniu z zeszłym rokirm o prawie 2 mln zł.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane