• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zwrot akcyzy? Dla uczciwych...

Zwrot akcyzy? Dla uczciwych...
Foto: TVN24 Foto: Z auto sprowadzone z zagranicy będziemy płacić tyle samo akcyzy, ile w kraju

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zasądził: wyższa akcyza za auto sprowadzane z zagranicy jest nielegalna. Jednak nadpłaconą akcyzę odzyskają ci, którzy wcześniej nie omijali przepisów podając zaniżoną wartość auta.

W Izbach Skarbowych można składać wnioski o zwrot akcyzy, nadpłaconej za auto sprowadzone z krajów Unii Europejskiej. Zwrot akcyzy dotyczy samochodów sprowadzonych od maja 2004 do listopada 2006.

Nawet jeżeli samochód zmienił właściciela, zwrot przysługuje osobie, która sprowadziła auto. Ale uwaga: prawo jest tak skonstruowane, by większość z tych, którzy będą się o to ubiegać musiała jeszcze dopłacić.

Fiskus nie chce zwracać nieuczciwym

Tajemnicą poliszynela jest, że znaczna część importerów okazywała w urzędach celnych faktury z zaniżoną ceną pojazdu, by zapłacić niższy podatek akcyzowy. I - jeśli teraz wystąpią o zwrot akcyzy, a urząd celny uzna, że auto w rzeczywistości było droższe - będą musieli dopłacić.

– Nowa ustawa wprowadza możliwość weryfikacji wartości zakupionego pojazdu i porównywanie jej do średniej ceny na polskim rynku – wyjaśnia Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Przy wycenie samochodu urzędy celne będą korzystały z tabel cennikowych, np. Eurotaksu. Uczciwi podatnicy - ci, którzy nie zaniżyli ceny na fakturze - mogą liczyć na spory zwrot podatku.

Według danych Ministerstwa Finansów w okresie, którego dotyczy problem, sprowadzono do Polski prawie 2,5 miliona samochodów.

lad/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane