• rozwiń

Zwierzęta drogo kosztują wojewodę

Zwierzęta drogo kosztują wojewodę
Foto: TVN24 Foto: Wilk, niedźwiedź, bóbr i żubr-sprawcy zniszczeń.

Bobry, wilki, niedźwiedzie i żubry wyrządziły podkarpackim rolnikom szkody w wysokości 232 tys. zł. Za zniszczenia zapłaci wojewoda.

Największym szkodnikiem na Podkarpaciu jest bóbr. W wyniku jego działań zalewane są uprawy rolne oraz lasy. - Zniszczone drzewa lub groble, oszacowano na 125 tys. zł - mówi rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego, Krzysztof Rokosz.

Za wilki trzeba zapłacić z kolei prawie 75 tys. złotych - przede wszystkim za zjedzone przez nie zwierzęta. W tym roku drapieżniki te zabiły 204 owce, sześć kóz i cztery sztuki bydła.

Jedną trzecią tego, co za wilki, wojewoda zapłaci za niedźwiedzie. Za zniszczenia - rozbicie 46 rodzin pszczelich wraz z ulami i zabicie dwóch sztuk bydła - z kasy wojewody odpłyną ponad 24 tys. zł. Natomiast żubry, które niszczyły głównie młode drzewka, będą kosztować wojewodę 8 tys. zł.

Utrzymanie leśnego inwentarza jest drogie. Od powstania woj. podkarpackiego w 1999 r. wojewoda za szkody wyrządzone przez bobry, wilki, niedźwiedzie i żubry wypłacił już ponad półtora miliona zł.

jk/prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane