• rozwiń
  • WIG20 2218.86 -0.50%
  • WIG30 2520.52 -0.43%
  • WIG 58644.61 -0.35%
  • sWIG80 11606.66 +0.01%
  • mWIG40 3791.94 -0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:34

Dostosuj

Związkowcy z "Budryka" niejednogłośni

Związkowcy z "Budryka" niejednogłośni
Foto: TVN24 Foto: Pogotowie strajkowe popierają tylko dwie organizacje związkowe

Działacze jedynie dwóch organizacji związkowych w kopalni "Budryk" popierają pogotowie strajkowe. Ogłoszono je w środę, po wszczęciu przez Jastrzębską Spółkę Węglową procedury zwolnienia liderów niedawnego protestu.

Jak poinformował przewodniczący "Sierpnia 80" w "Budryku" Krzysztof Łabądź, jego związek nie podjął decyzji o ogłoszeniu pogotowia strajkowego. Pogotowia nie ogłosił też uczestniczący w ostatnim strajku Związek Zawodowy Ratowników Górniczych, co oznacza, że jest to wyłączna inicjatywa kopalnianej "Kadry" i "Jedności Pracowników Budryka".

Przedstawiciele związku zawodowego "Kadry" oraz "Jedności" uważają, że powinni bronić załogi kopalni, którą JSW próbuje zastraszyć zwolnieniami. Oceniają, że ewentualne zwolnienia będą naruszeniem kończącego strajk porozumienia o ochronie jego organizatorów, do czasu ewentualnego stwierdzenia przez sąd jego nielegalności. Z tym stanowiskiem nie zgadzają się związki, które nie poparły ostatniego strajku.

Od początku byliśmy przeciwnikami zapisu w porozumieniu, który miał gwarantować bezpieczeństwo organizatorom strajku. Uważamy, że tego typu zapis nie ma znaczenia dla górników biorących udział w proteście. Chodziło nam wyłącznie o zapis, gwarantujący bezpieczeństwo pracownikom

Łabądź o strajku i płacach

Bezpieczeństwo dla pracowników, nie dla organizatorów

- Od początku byliśmy przeciwnikami zapisu w porozumieniu, który miał gwarantować bezpieczeństwo organizatorom strajku. Uważamy, że tego typu zapis nie ma znaczenia dla górników biorących udział w proteście. Chodziło nam wyłącznie o zapis, gwarantujący bezpieczeństwo pracownikom – napisał Łabądź w oświadczeniu.

Szef kopalnianego "Sierpnia 80" podkreślił, że jest gotów ponieść ewentualną odpowiedzialność, jeśli sąd stwierdzi, że podczas strajku związkowcy złamali prawo. - Związek i jego liderzy mają obowiązek w konflikcie z pracodawcą stać po stronie załogi i podejmować walkę o interesy pracowników, bez względu na konsekwencje – ocenił Łabądź.

Strajk - tylko, gdy JSW się nie wywiąże

Zaznaczył, że nie zamierza ukrywać się przed konsekwencjami za plecami strajkujących pracowników, a wznowienie strajku uznałby za właściwe tylko w przypadku, gdyby pracodawca nie wywiązał się z porozumień płacowych. Zaapelował też do JSW o wycofanie się z działań, które w opinii załogi mogą być traktowane jako próba mszczenia się na pracownikach za ich udział w strajku.

- Takie działania mogą tylko i wyłącznie prowadzić do zaostrzenia sytuacji w kopalni. Zarząd JSW nie powinien stawiać się w roli prokuratury i sądu, uzurpując sobie prawo do stwierdzania winy poszczególnych pracowników. Podstawą do wyciągania jakichkolwiek konsekwencji może być tylko prawomocny wyrok sądu, a nie opinia JSW – powiedział Łabądź.

mwr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane