• rozwiń

Związkowcy niezadowoleni ze spotkania z Gradem

Związkowcy niezadowoleni ze spotkania z Gradem
Foto: TVN24 Foto: Projekt pojawi się w Brukseli 26 czerwca - informuje Minister Grad

W Warszawie manifestują, w Szczecinie rozmawiają. Ale, jak sami oceniają, niewiele z tych rozmów wynika. Aleksander Grad spotkał się z protestującymi związkowcami. Minister gospodarki zapewniał, że wie jak ocalić stocznie, którym grozi upadłość. Związkowców jednak nie przekonał. Brakowało konkretów - tłumaczą.

Minister, który w zeszły piątek rozmawiał w Brukseli z komisarz Neelie Kroes o przyszłości polskich stoczni zapewnia, że programy restrukturyzacyjne będą uwzględniały wszystkie wytyczne, które wyznaczyła Komisja Europejska. Te trafią do Brukseli 26 czerwca.
- Stocznie muszą gwarantować trwałą rentowność, a po drugie zredukować prodkukcję - mówił Grad. Jak zdradza szef resortu skarbu, stocznie będą musiały także zdemontować część pochylni i innych urządzeń służących do budowy statków.
- Z chwilą kiedy Komisja Europejska zatwierdzi nasze programy, będziemy w stanie bardzo szybko zakończyć działania prywatyzacyjne z naszymi kontrahentami - obiecał minister.

Czytaj więcej o wizycie ministra w Brukseli

Będzie bezpiecznie

Aleksander Grad zapewnił, że programy restrukturyzacyjne uwzględnią wszystkie potrzeby stoczniowców i że są dla nich bezpieczne.
- Plan restrukturyzacji stoczni w Szczecinie zapowiada złożyć dwóch inwestorów. Jest też jeden, który przygotowuje podobny projekt dla stoczni w Gdańsku i Gdyni - poinformował Aleksander Grad - Odkąd jestem ministrem skarbu, stocznie są dla mnie sprawą priorytetową. Mogę obiecać, że projekty będą bezpieczne - dodał minister.

Ciekawa przyszłość Polskiej Żeglugi Morskiej

Aleksander Grad mówił także w Szczecinie o szansie jaką niesie komercjalizacja Polskiej Żeglugi Morskiej.
- Sejm zadecydował, że Polska Żegluga Morska może być skomercjalizowana i przekształci się ze spółki państwowej w spółkę prawa handlowego. Jeśli wspólnie popracujemy nad jej komercjalizacją to Polską Żeglugę Morską czekają wspaniała przyszłość. Spółka będzie się rozwijać.

Zbyt ogólne wystąpienie

Zdaniem uczestniczących w spotkaniu z ministrem związkowców w wystąpieniu Grada zabrakło konkretów.
- Przed dwie godziny nie dowiedzieliśmy się w zasadzie nic. Minister nie przedstawił żadnych nowych pomysłów ani deklaracji, poza tymi, o których wiedzieliśmy już wcześniej - relacjonował Jacek Kanotor ze szczecińskiej stoczni.

eq/korv

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane