• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Związkowcy jednoczą siły. Jesienią strajk generalny?

Foto: PAP/ Adam Warżawa Foto: Szefowie trzech central związkowych są przeciwni propozycjom rządu

Czy na jesieni Polsce grozi strajk generalny? Nie wykluczają tego szefowie trzech największych central związków zawodowych w Polsce, którzy sprzeciwiają się rządowym planom uelastycznienia czasu pracy. O tym, czy związkowcy rozpoczną strajk generalny czy akcję demonstracyjną, mają w referendach zdecydować sami pracownicy.

W poniedziałek doszło do spotkania szefów NSZZ Solidarność, OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych. Piotr Duda, Jan Guz oraz Tadeusz Chwałek rozmawiali o koordynacji działań przeciwko rządowym planom zmian w prawie pracy. Chodzi głównie o projekt uelastycznienia czasu pracy poprzez wydłużenie do roku okresów rozliczeniowych i zmniejszenie stawek za godziny nadliczbowe. Związkowcy konsekwentnie sprzeciwiają się tym propozycjom.We wtorek wszystkie trzy centrale związkowe mają rozpocząć w tej sprawie wspólne działania - najpierw wystąpią na manifestacji we Wrocławiu, a 10 września będą demonstrować w Warszawie. - Podejmujemy wspólną akcję. Nawet w czasie pokoju trzeba się zbroić, żeby potem skutecznie uderzyć - przekonywał w poniedziałek szef OPZZ Jan Guz.

Centrale chcą także przeprowadzić wspólne referenda w zakładach pracy - zapytać pracowników, czy opowiadają się za strajkiem generalnym czy akcją demonstracyjną.  Planują również ruszyć w trasę po Polsce śladem Donalda Tuska, który zapowiedział objazd po kraju.

Spór o płacę minimalną

- Rząd Donalda Tuska ma jeden niewątpliwy sukces, którym powinien się chwalić: zjednoczył w działaniu trzy wielkie związki zawodowe - mówił po spotkaniu Piotr Duda. Jak dodał, dialog z rządem nie przynosi efektów. Według niego, polityka rządu dotycząca prawa pracy - w tym podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat -  doprowadzą do upadku gabinetu Tuska.

Związkowcy chcą także podniesienia płacy minimalnej o 120 zł. Rząd i pracodawcy proponują mniejszą kwotę - 88 zł.

W kwietniu premier Donald Tusk mówił, że rząd nie wycofa się z projektu uelastycznienia czasu pracy, bo został on już z dobrym skutkiem przetestowany.  - Jest naprawdę, o co się bić i będę prosił, błagał, przekonywał partnerów, żeby zrozumieli, że tutaj jedyną intencją jest ochrona miejsc pracy i tworzenie miejsc pracy - dodał. - Niezależnie od gróźb akcjami protestacyjnymi ja nigdy nie zgodzę się na takie działania, które mogłyby zwiększyć w Polsce bezrobocie - powiedział pod koniec kwietnia premier.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane