• rozwiń
  • WIG20 2342.75 -0.05%
  • WIG30 2679.08 -0.08%
  • WIG 60977.08 +0.12%
  • sWIG80 11970.52 +0.36%
  • mWIG40 4054.37 +0.47%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:06

Dostosuj

Związkowcy do Tuska: Traktują nas jak przedmiot

Związkowcy z przygotowującej się do debiutu giełdowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej wysłali list otwarty do premiera Donalda Tuska. Proszą w nim o pomoc w rozwiązaniu konfliktu społecznego i zapobieżeniu strajkom.

W poniedziałek związkowcy zapowiedzieli na 18 kwietnia 24-godzinny strajk w spółce. To efekt ubiegłotygodniowego referendum, w którym ponad 95 proc. głosujących opowiedziało się za protestem na tle płacowym oraz przeciwko prywatyzacji lub upublicznieniu JSW na proponowanych zasadach. Związki liczą, że interwencja szefa rządu pozwoli osiągnąć kompromis w spornych sprawach.

"Trzeba rozmawiać"

- Mając w pamięci Pana słowa wypowiedziane na Śląsku, że w trudnych sprawach załóg górniczych trzeba rozmawiać i konflikty rozwiązywać w drodze kompromisów, w zaistniałej sytuacji postanowiliśmy zwrócić się do Pana Premiera z nadzieją, że poprzez ten list uda się uruchomić mechanizmy, które winny spowodować zażegnanie narastającego konfliktu z korzyścią zarówno dla JSW, jak i Skarbu Państwa - napisali związkowcy.

Ich zdaniem, 22-tysięczna załoga JSW traktowana jest obecnie jak "przedmiot", a nie "podmiot i podstawowa wartość firmy". Szefowie działających w spółce związków wysłali także listy do ministrów gospodarki i Skarbu Państwa, informując ich o wynikach referendum oraz planowanym na najbliższy poniedziałek dobowym proteście.

Postulaty

Związkowcy przypomnieli swoje postulaty, wśród których jest m.in. 10-letnia gwarancja zatrudnienia (spółka i ministerstwa proponują gwarancję na pięć lat) oraz podpisanie układu zbiorowego pracy gwarantującego wynagrodzenia i inne świadczenia. Związki zarzucają zarządowi firmy nieudolność i łamanie zasad dialogu społecznego. Przypominają też prokuratorskie zarzuty dla byłych szefów kopalń JSW.

Ogłoszony w ubiegłym tygodniu pakiet pracowniczy dla załogi (gwarantujący m.in. darmowe akcje JSW dla całej załogi firmy i jej grupy kapitałowej) związkowcy odbierają jedynie jako obietnice, pod którymi jak dotąd "nikt się nie podpisał".

Zgodnie z założeniami, JSW, wzmocniona m.in. akcjami Kombinatu Koksochemicznego Zabrze, ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Skarb Państwa zamierza zachować powyżej 50 proc. akcji spółki.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane