• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Związkowcy do Tuska: szybko zmienić zarząd KGHM

Związkowcy do Tuska: szybko zmienić zarząd KGHM
Foto: TVN24 Foto: Związkowcy KGHM apelują do kandydata na premiera o zmiany w zarządzie firmy

Członkowie związków zawodowych działających w KGHM Polska Miedź zaapelowali do kandydata na premiera o jak najszybsze zmiany w zarządzie miedziowego koncernu. Zarząd KGHM uważa zarzuty związkowców za zupełnie bezpodstawne.

Zmiany personalne w zarządzie KGHM oraz wymiana większości członków rady nadzorczej spółki powinny być priorytetem nowego ministra skarbu - uważają działacze Związków Zawodowych Pracowników Dołowych Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi.

Związkowcy zarzucają zarządowi spółki m.in., że nie potrafił przekonać właściciela, czyli Skarb Państwa, o pozostawieniu w spółce zysku "wypracowanego przez pracowników spółki za 2006 r.", który - według zapewnień związkowców - pracownicy chcieli zainwestować w firmie. Walne zgromadzenie akcjonariuszy KGHM zdecydowało w lipcu, że miedziowy koncern przeznaczy 100 proc. zysku netto za 2006 rok na dywidendę.

Dywidenda miała być wypłacona w dwóch transzach, do tej pory spółka wypłaciła jedną transzę, a wypłata drugiej została wstrzymana przez sąd z powodu wniosku jednego z akcjonariuszy indywidualnych KGHM. We wrześniu Sąd Okręgowy w Legnicy uznał, że uchwała o podziale zysku KGHM za 2006 rok jest nieważna.

W swoim oświadczeniu związkowcy zwracają też uwagę, że zarząd KGHM pozwalał "trwonić pieniądze" np. na organizację koncertu w Chicago czy sponsorowanie obchodów rocznicowych "Solidarności".

"List do sekretarza KC"

Rzecznik KGHM Polska Miedź Radosław Poraj- Różecki odpowiada, że "związkowcy nie są od tego, żeby oceniać pracę zarządu". - Ci panowie (związkowcy - red.) - mam takie wrażenie - a przynajmniej niektóre osoby, nie wyszły mentalnie z okresu, gdy się pisało listy do sekretarza KC PZPR - powiedział rzecznik.

Poraj-Różecki wyjaśnił, że na temat koncertu zorganizowanego w Chicago wielokrotnie się już wypowiadał i tłumaczył, jak ważny był ten koncert dla wizerunku firmy oraz klientów spółki. - Dziwi mnie natomiast oburzenie związkowców w sprawie finansowania obchodów rocznicy zbrodni lubińskiej, które były bardzo ważne dla tutejszej społeczności - mówił rzecznik.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane