• rozwiń

Związki zawodowe wywalczyły podwyżkę

Związki zawodowe wywalczyły podwyżkę
Foto: TVN24 Foto: W Koninie strajk był skuteczny

Załoga Aluminium Konin - Impexmetal SA wywalczyła sobie podwyżkę płac. Wieczorem związki zawodowe podpisały porozumienie z zarządem spółki, kończące trwający od 20 sierpnia strajk.

- Od godz. 22.00 w firmie rozpoczyna się normalna praca, następuje załadunek samochodów i ci klienci, którzy nie dostali na czas naszego towaru, natychmiast go dostaną" – zapewnił po podpisaniu porozumienia pełniący obowiązki prezesa AK-I, Jerzy Popławski.

Strajk w poniedziałek 20 sierpnia zorganizowały dwa działające w firmie związki zawodowe: NSZZ "Solidarność" i MZZ Hutników i Pracowników Aluminium Konin, w proteście przeciwko łamaniu praw pracowniczych i związkowych w spółce. Ich podstawowymi żądaniami było przywrócenie do pracy 32 zwolnionych dyscyplinarnie związkowców i podpisanie przez dyrekcję porozumienia gwarantującego załodze podwyżkę płac.

W piątek zarząd spółki spełnił postulat przywrócenia do pracy 32 zwolnionych dyscyplinarnie związkowców. Do wtorku natomiast prowadzono negocjacje w sprawach płacowych, z udziałem mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

- Udało nam się wypracować porozumienie, które jest wstępem do stworzenia takiego systemu wynagrodzeń, który będzie korespondował z wynikami finansowymi spółki. Jak również, w dużej mierze, będzie skupiony na gratyfikowaniu pracowników najbardziej aktywnych i pracowników wykwalifikowanych. Postaramy się zbudować taki system motywacyjny, który będzie zadowalający zarówno dla pracowników jak i pracodawców - wyjaśnił podczas konferencji prasowej Jerzy Popławski.

Żadna ze stron nie chciała mówić o szczegółach zawartego porozumienia, tłumacząc to tym, że najpierw trzeba zapoznać z nimi najbardziej zainteresowanych czyli wszystkich pracowników firmy.

Aluminium Konin-Impexmetal SA zatrudnia blisko 1100 pracowników. Od początku 2005 r. wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Boryszew, która skupia kilkadziesiąt spółek z branży chemicznej i metali kolorowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane