• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Związki z KGHM mówią NIE liberałom z PO

Sprzedaż 10 proc. państwowych udziałów w KGHM może okazać się dla rządu drogą przez mękę. "Zapewniamy Pana Premiera, że nie wpiszemy się w planowany od dłuższego czasu plan wyprzedaży polskiego majątku, rozpisany przez liberałów z Platformy Obywatelskiej" - piszą w komunikacie związkowcy. - KGHM to własność kraju, nie związków - odpowiada rząd ustami wicepremiera Grzegorza Schetyny.

Chociaż Józef Czyczerski, szef miedziowej "Solidarności" zapewniał w TVN CNBC Biznes, że nie będzie namawiał do strajku generalnego w związku z planami rządu o sprzedaży 10 proc. akcji KGHM, to z pisma podpisanego przez niego samego, do którego dotarło tvn24.pl wynika, że tych udziałów związkowcy łatwo nie odpuszczą.

Informujemy, że nie damy się wciągnąć w zaplanowany z premedytacją konfrontacyjny scenariusz napisany dla Polskiej Miedzi przez Rząd Pana Donalda Tuska. Zapewniamy Pana Premiera, że nie wpiszemy się w planowany od dłuższego czasu plan wyprzedaży polskiego majątku, rozpisany przez liberałów z Platformy Obywatelskiej

związkowcy z kghm

"Rząd RP w dniu 11.08.2009 r. podjął decyzję o dalszej wyprzedaży akcji naszej Spółki bez konsultacji ze stroną społeczną. uzasadniając swoją decyzję uniknięciem podwyższenia podatków oraz dalszego zadłużania Państwa" - tak zaczyna się Komunikat nr 2 do załóg pracowniczych KGHM Polska Miedź. Jest to odpowiedź na wtorkową decyzję rządu o sprzedaży 10 z 42 proc. udziałów, które w spółce posiada skarb państwa.

Według związkowców plany te doprowadzą do zniszczenia przemysłu miedziowego w Polsce. "Informujemy, że nie damy się wciągnąć w zaplanowany z premedytacją konfrontacyjny scenariusz napisany dla Polskiej Miedzi przez Rząd Pana Donalda Tuska" - piszą związkowcy. Jak podkreślają, ich działania mają na celu ochronę miejsc pracy w spółce i ochronę funkcjonowania całego Regionu Zagłębia Miedziowego.

"Zapewniamy Pana Premiera, że nie wpiszemy się w planowany od dłuższego czasu plan wyprzedaży polskiego majątku, rozpisany przez liberałów z Platformy Obywatelskiej" - ostrzegają związkowcy.

"KGHM to własność kraju, a kraj potrzebuje pieniędzy"

Firmy państwowe, w tym KGHM, to własność kraju, a nie związków zawodowych. Rząd będzie zdeterminowany, by przyspieszyć ich prywatyzację, m.in. ze względu na potrzeby budżetu

schetyna o kghm

Rząd jednak nie zamierza ugiąć się przed groźbami. - Firmy państwowe, w tym KGHM, to własność kraju, a nie związków zawodowych. Rząd będzie zdeterminowany, by przyspieszyć ich prywatyzację, m.in. ze względu na potrzeby budżetu - powiedział minister spraw wewnętrznych wicepremier Grzegorz Schetyna.

Kilkanaście dni temu jego pierwsza reakcja na plany prywatyzacji spółki, które forsował minister skarbu Aleksander Grad, brzmiał: Nie ma mowy. Jednak po wtorkowym posiedzeniu rządu, na którym zapadła decyzja o sprzedaży części państwowych udziałów, wicepremier zmienił zdanie.

- Tutaj nie ma żadnej polityki, są potrzeby budżetu. Firmy państwowe - tu chcę powiedzieć zupełnie wprost - to nie jest własność związków zawodowych, tylko własność całego kraju, całego narodu, wszystkich nas, wszystkich obywateli - uważa teraz Schetyna.

Złapać nić porozumienia

W opinii miedziowej "Solidarności", decyzja o prywatyzacji sprzedaży przez państwo 10 proc. akcji miedziowej spółki jest "dowodem na to, że nikt z rządu nie jest zainteresowany merytoryczną dyskusją nad prywatyzacją KGHM-u", a informacja o takich planach jest tym smutniejsza, że "jeszcze niedawno premier obiecywał nie prywatyzować spółki miedziowej".

Tymczasem - jak mówił premier Donald Tusk po wtorkowym posiedzeniu rządu - sprzedaż takiej części akcji nie narusza jego deklaracji sprzed dwóch lat, że KGHM za jego rządów nie zostanie sprzedany w całości, a nad spółką zostanie zachowana kontrola Skarbu Państwa. Premier podkreślał, że potrzeby budżetu państwa w 2009 i 2010 r. będą wymagały zastrzyku finansowego ze sprzedaży udziałów w państwowych spółkach.

CZYTAJ KOMUNIKAT ZWIĄZKOWCÓW

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane