• rozwiń

ZUS umorzy zaległości matkom prowadzącym firmy

ZUS umorzy zaległości matkom prowadzącym firmy
Foto: sxc.hu Foto: Nie będzie trzeba płacić zaległych składek

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek nowelę m.in. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Pozwala ona umarzać zaległości wobec ZUS kobietom prowadzącym działalność gospodarczą, które były np. na zasiłku macierzyńskim.

Nowela dotyczy kobiet prowadzących działalność gospodarczą, które, będąc na zasiłku macierzyńskim lub urlopie wychowawczym, nie opłacały składek społecznych.

Przez wiele lat ZUS nie domagał się tych składek, ale w 2006 roku zmieniła się interpretacja przepisów i zakład uznał, że kobiety mają zaległości. Zaczął je ściągać wraz z odsetkami. W 2009 roku Sejm uchwalił jednak ustawę, która umożliwiła młodym matkom prowadzącym działalność gospodarczą złożenie wniosku do ZUS - w terminie do 1 września 2010 roku - o umorzenie zaległych należności.

Podpisana przez Bronisława Komorowskiego nowelizacja przywraca możliwość złożenia wniosku o umorzenie zaległości. Nie wskazuje przy tym terminu, w jakim można to zrobić.

Zmiany mają wejść w życie z dniem ogłoszenia.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane