• rozwiń
  • WIG20 2184.36 -1.04%
  • WIG30 2480.03 -1.17%
  • WIG 57801.34 -1.11%
  • sWIG80 11600.24 -0.08%
  • mWIG40 3738.63 -1.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:45

Dostosuj

ZUS pożyczy pieniądze z budżetu

ZUS pożyczy pieniądze z budżetu
Foto: TVN24 Foto: ZUS będzie mógł pożyczyć środki z budżetu

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) jeszcze w tym roku będzie mógł zaciągnąć z budżetu pożyczkę do 5,5 mld zł. Umożliwi to uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 222 posłów, 21 było przeciw, a 167 wstrzymało się od głosu.

Przygotowana przez rząd ustawa przewiduje, że FUS powinien mieć możliwość zaciągania kredytów w budżecie i Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). Odrzucono trzy poprawki zgłoszone przez posłów opozycji. Jedna z nich przewidywała, że kolejna pożyczka nie mogłaby być zaciągnięta wcześniej niż po upływie roku od spłaty poprzedniej.

Po co ten pośpiech?

Przed głosowaniem poseł Teresa Wargocka z PiS pytała rząd, dlaczego projekt był rozpatrywany w trybie pilnym, czy planowane jest w 2009 r. sięgnięcie do środków z Funduszu Rezerwy Demograficznej, oraz czy pożyczka dla FUS nie zmierza do ominięcia ustawy o finansach publicznych.

- Tryb pilny jest spowodowany możliwością przekazania z budżetu państwa jeszcze w tym roku do 5,5 mld zł pożyczki dla FUS. Skoro jeszcze w tym roku istnieje taka możliwość, to należy taką możliwość w zakresie rozwiązań prawnych wprowadzić - wyjaśnił wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior. Dodał, że chodzi o to, by ustawa weszła w życie jeszcze przed końcem tego roku.

Poinformował ponadto, że w 2009 r. nie jest planowane przekazanie do FUS środków z Funduszu Rezerwy Demograficznej i wyjaśnił, że pożyczka z budżetu państwa dla FUS nie omija ustawy o finansach publicznych, która takie pożyczki przewiduje.

Rząd pożyczy bez procentów

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, na dochody FUS składają się składki pracowników i dotacje z budżetu państwa. Jeżeli FUS brakuje pieniędzy, może zaciągać jedynie pożyczki w bankach komercyjnych.

Ustawa przewiduje, że w takich wypadkach FUS będzie mógł dostać nieoprocentowaną pożyczkę z budżetu, którą przeznaczy wyłącznie na wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych oraz zasiłków gwarantowanych przez państwo. Druga ze zmian zawartych w nowelizacji daje FUS możliwość zaciągania nieoprocentowanych pożyczek także w FRD. Miałyby być one przeznaczone na poprawę płynności finansowej FUS i zostać zwrócone do FRD najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od ich otrzymania.

Według szacunków resortu pracy, na koniec 2009 r. kredyty zaciągnięte przez FUS wyniosą ponad 4 mld zł, zaś na koniec 2010 r. szacowane są na ponad 3,7 mld zł. Ich obsługa w 2009 r. ma kosztować 20,1 mln zł, zaś w 2010 r. 164,5 mln zł.

bgr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane