• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

ZUS podpiera się kredytem

ZUS podpiera się kredytem
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Rzecznik ZUS: podpisaliśmy umowę kredytową na 2,5 mld zł

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych podpiera się kredytem na wypłatę rent i emerytur. Jak poinformował rzecznik ZUS Przemysław Przybylski, podpisano umowę na uruchomienie linii kredytowej o wartości 2,5 miliarda złotych. Kredyt został udzielony przez konsorcjum banków Nordea i PKO BP.

Rzecznik zakładu zwraca uwagę, że podpisanie umowy nie oznacza, iż pieniądze będą wykorzystane. - To jest po prostu zapewnienie sobie możliwości finansowania FUS-u - mówi Przybylski.

- Podpisaliśmy umowę z konsorcjum banków PKO BP i Nordea na uruchomienie linii kredytowej w wysokości 2,5 miliarda złotych na okres 1 roku. To jest linia przeznaczona na potrzeby finansowania Funduszu ubezpieczeń Społecznych, a więc na wypłatę dla emerytów i rencistów - mówił Przybylski na antenie TVN CNBC Biznes.

Od miesięcy eksperci zwracają uwagę, że zapisane w ustawie budżetowej dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są zbyt niskie, co musi oznaczać konieczność zaciągania kredytów bankowych. Z jednej strony to oznacza wydatki na sfinansowanie odsetek od nich, z drugiej - pozwala ministrowi finansów chwalić się niższym deficytem samego budżetu.

W końcu września "Dziennik Gazeta Prawna" opierając się na projekcie budżetu zapowiadała, że w przyszłym roku FUS będzie musiał pożyczyć 3,8 miliarda złotych.

Na początku września po zwolnieniu odpowiedzialnej za finanse wiceprezes ZUS Marii Szczur spekulowano z kolei, że jej dymisja ma związek ze zbytnim eksponowaniem w mediach kiepskiego stanu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dotąd nie ma następcy na jej stanowisku.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane