• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

ZUS ma nowego prezesa

ZUS ma nowego prezesa
Foto: TVN24 Foto: ZUS ma nowego prezesa

Sylwester Rypiński, jeden z członków zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zastąpi Pawła Wypycha na stanowisku prezesa ZUS - ogłosił premier Donald Tusk. Dotychczasowy prezes został dziś poinformowany, że wczoraj go odwołano.

Decyzję o odwołaniu Wypycha premier argumentował krytyczną oceną jego działań w ZUS. Chodzi m.in. o zmianę dotychczasowej struktury ZUS - zastąpienie 42 oddziałów - 16 oddziałami wojewódzkimi.
- Potrzebne są szybkie zmiany tej decyzji, choćby po to, żeby zatrzymać te procedury, które oceniamy jako niekorzystne z punktu widzenia funkcjonowania ZUS-u, a także żeby nie ponosić niepotrzebnych kosztów, związanych np. z odprawami - powiedział premier.

- Zatrzymanie w czasie tego procesu uchroni ZUS od nadmiernych wydatków - dodał.

Według Tuska, wprowadzona przez Wypycha reforma ZUS jest niekorzystna, ponieważ "wiele usług, jakie ZUS świadczy ludności, odsunęło się znowu od człowieka, i bardzo wiele osób musiałoby korzystać z tych ZUS-owskich usług, jadąc do miasta wojewódzkiego".

- Prezesa zastąpi jeszcze dzisiaj na tym stanowisku jeden z członków zarządu - pan Rypiński. Nie robimy z tego wielkiego zdarzenia, ponieważ - i taką informację przekazałem członkowi zarządu - ta nominacja będzie miała charakter być może tymczasowy - powiedział Tusk. Dodał, że zadaniem nowego szefa będzie przede wszystkim zatrzymanie tych procesów, które oceniono negatywnie.

Odwołany Paweł Wypych został prezesem ZUS 1 czerwca br. Zastąpił na tym stanowisku Aleksandrę Wiktorow, która kierowała ZUS-em od 2001 r.

Sylwester Rypiński jest członkiem zarządu ZUS do spraw administracyjno-technicznych; sprawuje nadzór m.in. nad: departamentem zamówień publicznych, inwestycji i zarządzania majątkiem oraz administracyjnym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane