• rozwiń

ZUS ma mniejsze długi w bankach

ZUS ma mniejsze długi w bankach
Foto: TVN24 Foto: ZUS może zaciagnąć kolejne 5,5 mld zł w budżecie

Zadłużenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w bankach komercyjnych wynosi 1,61 mld zł i spadło o 2 mld zł od początku roku - poinformowała w czwartek PAP członek zarządu ZUS do spraw ekonomiczno-finansowych Mirosława Boryczka. Jednak wobec budżetu fundusz zadłużony jest na 5,5 mld zł.

Boryczka powiedziała, że "optymistycznie" ocenia napływ składek do ZUS na początku tego roku.

- W tym momencie zadłużenie FUS w bankach komercyjnych wynosi 1,61 mld zł, w porównaniu z 3,69 mld na dzień 2 stycznia. Na koniec roku planujemy, że zadłużenie w bankach komercyjnych wyniesie 3,7 mld zł; dokładniejsze szacunki będą możliwe po pierwszej połowie roku - powiedziała PAP Boryczka.

- Jeśli chodzi o zobowiązania wobec budżetu państwa, to FUS 28 grudnia ubiegłego roku zaciągnął pożyczkę 5,5 mld zł. Mamy zgodę na zaciągnięcie kolejnych 5,5 mld zł do końca roku, ale to też trudno przewidywać. Po pierwszym miesiącu składki wyglądają optymistycznie - dodała.

4 lutego Boryczka poinformowała, że zadłużenie FUS w bankach komercyjnych wynosiło 1,81 mld zł.

W roku ubiegłym klientami ZUS było 2,1 mln płatników składek; 15,3 mln ubezpieczonych oraz 7,5 mln emerytów i rencistów. W roku 2009 na emerytury i renty wypłacono 134,8 mld zł, na zasiłki chorobowe za 126 mln dni - 6,6 mld zł, na zasiłki macierzyńskie za 39,6 mln dni - 2,4 mld zł.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane