• rozwiń
  • WIG20 2143.49 -1.30%
  • WIG30 2435.20 -1.20%
  • WIG 56859.18 -1.09%
  • sWIG80 11598.69 -0.49%
  • mWIG40 3718.61 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:01

Dostosuj

ZUS likwiduje legitymacje, NFZ zdziwiony

ZUS likwiduje legitymacje, NFZ zdziwiony
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Co pokazać w rejestracji?

ZUS zapowiada zaprzestanie wydawania książeczek ubezpieczeniowych - popularnego dokumentu, umożliwiającego skorzystanie z publicznej służby zdrowia. Tymczasem NFZ tak chroni nasze dane osobowe, że nie zamierza przychodniom przekazywać informacji, kto jest ubezpieczony.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych autorytatywnie stwierdził, ze legitymacje ubezpieczeniowe są niepotrzebne, i z końcem roku ma zaprzestać ich wydawania, a dotąd wydane mają być ważne tylko do końca roku 2010. Jak twierdzi, książeczki są zbędne, bo na bieżąco przesyła do Narodowego Funduszu Zdrowia dane o ubezpieczonych.

Według ZUS-u zapisane w systemie informatycznym NFZ informacje są dostępne w przychodniach i szpitalach - choć doświadczenia pacjentów mówią, że to nieprawda.

Także rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza: tych informacji szpitale i przychodnie nie dostają - ze względu na ochronę danych osobowych. - Żaden świadczeniodawca nie ma dostępu do bazy, w której mógłby sprawdzić, czy ktoś jest ubezpieczony , czy nie. To są dane wrażliwe - mówi rzeczniczka NFZ Edyta Grabowska-Woźniak.

Według niej wszystkie wydane dotąd legitymacje ubezpieczeniowe są nadal ważne. - Fakt zaprzestania drukowania legitymacji w żaden sposób nie powinien wpłynąć na pacjentów - zapewnia rzeczniczka.

Według niej, fakt że jest się ubezpieczonym będzie można też potwierdzić przedstawiając w szpitalu i przychodni odcinek emerytury, legitymację studencką, czy oświadczenie swojego pracodawcy. Pozostaje wierzyć na słowo - i sprawdzić na własnej skórze...

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane