• rozwiń
  • WIG20 2200.18 -0.80%
  • WIG30 2499.96 -0.80%
  • WIG 58048.95 -0.81%
  • sWIG80 11578.49 -0.15%
  • mWIG40 3784.17 -0.96%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:16

Dostosuj

Zostało trzech do budowy terminalu LNG. Zwycięzca do maja

Zostało trzech do budowy terminalu LNG. Zwycięzca do maja
Foto: TVN24 Foto: Jak do tej pory prace nad terminalem idą zgodnie z planem

Firma Polskie LNG wyłoniła w poniedziałek trzy konsorcja, które do końca grudnia złożą oferty wstępne na budowę terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu. Do końca maja ma zostać wyłoniony zwycięzca, który planowo - jeszcze latem przyszłego roku - zacznie budowę. Potrwa ona cztery lata.

Ponad miesiąc temu Polskie LNG zakończyło etap zgłaszania kandydatur. Zgłosiło się osiem konsorcjów składających z 25 firm, z 9 krajów. Teraz zostały tylko trzy. Pierwsze to włosko-francusko-kanadyjsko-polskie konsorcjum złożone między innymi z firm: Saipem Techint Compagaia, Snamprogetti Canada oraz polskiej firmy PBG. Drugie konsorcjum, które przeszło pierwszy etap eliminacji, tworzą trzy firmy francuskie: Sofregaz, Vinci Contraction Grands, Entrepose Contracting i jedna włoska firma Tecnimont oraz polski Polimex Mostostal. Ostatnie zwycięskie konsorcjum to dwie koreańskie firmy: Daewoo Engeneering oraz Korea Gaz Corporation.

Konsorcja mają czas do końca roku na złożenie ofert wstępnej, a pięć miesięcy później ma zostać podpisana umowa na budowę.

Coraz bliżej

Jednocześnie z wyborem nadzorcy inwestycji Polskie LNG prowadzi procedurę wyboru firmy która będzie nadzorować budowę terminalu. Ubiega się o to 11 podmiotów, złożonych z 17 firm z dziewięciu krajów,

Rozpoczęcie budowy terminalu LNG w Świnoujściu zaplanowano na połowę przyszłego roku. Obiekt ma być oddany do użytku w czerwcu 2014 roku. Zdolność przeładunkowa terminalu ma pozwolić na obiór 5 mld m sześc. skroplonego gazu ziemnego rocznie. Obiekt został tak zaprojektowany, by jego zdolności przeładunkowe dało się rozbudować do 7,5 mld m sześc. LNG rocznie. Koszty inwestycji szacuje się na 600-700 mln euro.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane