• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Żonie też należy się odszkodowanie

Żonie też należy się odszkodowanie
Foto: TVN24 Foto: Więcej ofiar wypadków dostanie odszkodowania

Współwłaściciel samochodu, będący jednocześnie krewnym sprawcy wypadku, ma prawo do odszkodowania z jego polisy OC - wynika z czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego. Dotychczas firmy ubezpieczeniowe nie chciały wypłacać takich odszkodowań powołując się na orzeczenie jeszcze z 1963 roku.

Rozstrzygnięcie dotyczy zarówno krewnych, będących współwłaścicielami pojazdu, jak i np. wspólników spółki cywilnej, do której należy samochód. Wszystkim im odszkodowanie z OC sprawcy należy się. Sąd Najwyższy odpowiadał na pytanie Rzecznika Ubezpieczonych, czy istnieje odpowiedzialność ubezpieczyciela z ubezpieczenia komunikacyjnego OC w takich przypadkach.

- Ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność gwarancyjną wynikającą z umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody na osobie wyrządzone przez kierującego pojazdem, w tym także pasażerowi będącemu wraz z kierowcą współposiadaczem tego pojazdu - uznał Sąd Najwyższy.

Mecenas Aleksander Daszewski z biura Rzecznika Ubezpieczonych powiedział że poszkodowani, którzy nie otrzymali pieniędzy z OC sprawcy wypadku - osoby bliskiej - będą mogli ponownie zwrócić się do ubezpieczycieli o wypłatę odszkodowania, zwrot kosztów czy rentę.

Biuro Rzecznika Ubezpieczonych wstrzymuje się od szerszych komentarzy, ponieważ nie zna jeszcze uzasadnienia do uchwały. - Po zapoznaniu się z przemyśleniami Sądu Najwyższego zawartymi w uzasadnieniu będziemy mogli wyrazić pełne stanowisko w sprawie - napisano w komunikacie.

Dyrektor biura ubezpieczeń Axa Magdalena Barcicka uważa, że bez poznania uzasadnienia trudno odnosić się do uchwały Sądu Najwyższego, tym bardziej, że wcześniej opinia tego samego sądu w takich sprawach była odmienna. - Uzasadnienie jest kluczowe. Dla ubezpieczycieli i klientów najważniejsze jest to, by interpretacje były jednoznaczne - dodaje Barcicka.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane