• rozwiń
  • WIG20 2338.39 -0.24%
  • WIG30 2675.50 -0.21%
  • WIG 60851.46 -0.08%
  • sWIG80 11962.28 +0.29%
  • mWIG40 4047.15 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:32

Dostosuj

Zobacz, ile firm nam zbankrutowało

Zobacz, ile firm nam zbankrutowało
Foto: TVN24 Foto: Liczba bankructw spada, ale do czasów "przed kryzysem" daleko

W pierwszym kwartale tego roku zbankrutowało 158 polskich firm - o 6 proc. mniej niż w podobnym okresie 2010 r. - wynika z raportu Coface Poland. Sytuacja polskich przedsiębiorstw poprawia się, ale do kondycji sprzed globalnego kryzysu dużo brakuje.

158 upadłości odnotowanych w pierwszym kwartale 2011 r. to wynik o ponad połowę wyższy niż w pierwszym kwartale 2008 r., czyli przed rozpoczęciem kryzysu. Wtedy zanotowano 101 bankructw.

Autorzy opublikowanego w poniedziałek badania twierdzą, że od stycznia utrzymuje się nieznaczny trend spadkowy w ujęciu rok do roku, a kolejne miesiące potwierdzą, czy będzie się on nasilał. "Sytuacja płynnościowa polskich przedsiębiorstw stabilizuje się. Należy jednak zauważyć, że wciąż mamy do czynienia z wyższym ryzykiem upadłości naszych kontrahentów niż przed światowym kryzysem finansowym" - mówi cytowany w komunikacie dyrektor ds. oceny ryzyka w Coface Poland Marcin Siwa.

Z raportu Coface wynika, że najlepszą kondycję prezentują firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego, gdzie wyższy popyt ze strony partnerów zagranicznych i wciąż duża liczba realizowanych kontraktów infrastrukturalnych powodują, że przedsiębiorstwa produkcyjne upadają rzadziej niż przed rokiem.

Autorzy badania wskazują jednak, że obszarem dużego ryzyka są rosnące ceny surowców, co systematycznie zwiększa koszty produkcji, które z kolei trudno przerzucić na odbiorców.

Wciąż trudna sytuacja panuje w budownictwie, a zatory płatnicze w tym sektorze pogłębiają się - podkreśla Coface. "Wiele firm ma kłopot z realizacją kontraktów zawartych na niekorzystnych warunkach cenowych. Część z tych kontraktów jest zrywana, część przynosi generalnym wykonawcom straty. Opóźnienia w realizacji kontraktów oraz brak ich rentowności mają bezpośredni wpływ na regulowanie zobowiązań wobec podwykonawców oraz dystrybutorów materiałów budowlanych. W tym segmencie widzimy wyraźne pogorszenie dyscypliny płatniczej" - zaznaczył Siwa.

Sytuacja w handlu jest stabilna, choć ostatnie wzrosty cen wielu artykułów spożywczych miały negatywne przełożenie na poziom marż oraz realizowaną sprzedaż. Autorzy raportu twierdzą też, że wzrost cen paliw będzie miał niekorzystne przełożenie na rentowność firm transportowych oraz ich dyscyplinę płatniczą.


Firma Coface działa w Polsce od 1992 r. Ubezpiecza należności krajowe i eksportowe, świadczy usługi faktoringowe, przygotowuje raporty handlowe o firmach z całego świata, prowadzi monitoring i windykację należności.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane