• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zobacz co da ci cyfrowa telewizja

Zobacz co da ci cyfrowa telewizja
Foto: sxc.hu Foto: Telewizja cyfrowa przyniesie więcej programów dostępnych z nadajników naziemnych

Wiadomo już jakie programy znajdą się w pierwszym multipleksie cyfrowej telewizji w Polsce. Krajowa Rada Radiofonii rozstrzygnęła konkurs, wybierając czterech nadawców spośród 17 chętnych.

KRRiT podała, że wybierając nadawców chciała przede wszystkim zapewnić odbiorcom różnorodną ofertę programową, w której obok obecnych już programów TVP1, TVP2 i TVP Info znajdą się kanały:

 • filmowy pod nazwą Kino Polska Nostalgia,
 • muzyczny ESKA TV (znany już z platformy cyfrowej N),
 • rozrywkowy pod nazwą ATM Rozrywka TV
 • informacyjno-publicystyczno-poradnikowy program U-TV nadawany przez spółkę Stavka.

Wybrali nowych

"Istotnym elementem było także to, że wybrane podmioty należą do grona nowych nadawców na rynku telewizyjnym o dobrej kondycji finansowej, umożliwiającej realizację niezbędnych inwestycji" - podała KRRiT.

Rada zapowiedziała też, że w najbliższych dniach przekaże uchwałę o zwycięzcach konkursu do konsultacji z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. "Uruchomienie multipleksu pierwszego nastąpi niezwłocznie po podpisaniu umowy pomiędzy firmą Emitel, czyli operatorem technicznym, a Telewizją Polską oraz czterema nowymi nadawcami wyłonionymi w konkursie" - podała KRRiT. Sytuacja nie jest jednak w pełni jasna: konkurenci Emitela zaskarżyli do Urzędu Zamówień Publicznych próbę rozszerzenia umowy z tym operatorem. Jeśli TVP będzie zmuszona do rozpisania przetargu, to uruchomienie nadawania całego multipleksu znacznie się wydłuży.

Zgodnie z decyzją KRRiT programy w pierwszym multipleksie mają być dostępne dla widzów bezpłatnie.

Konkurs z grudnia

Konkurs na cztery programy na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej KRRiT ogłosiła w grudniu 2010 r. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządu i Rady, na tym multipleksie znajdą się programy telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP Info. Przez wiele miesięcy przedstawiciele rządu, KRRiT i Urzędu Komunikacji Elektronicznej dyskutowali na temat zagospodarowania pozostałych miejsc. Ostatecznie KRRiT zdecydowała o konkursie.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości - zajmuje w eterze tyle miejsca co jeden tradycyjny (analogowy) kanał telewizyjny. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony. Drugi, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. Do końca br. ma objąć zasięgiem prawie cały kraj. KRRIT przyznała także koncesje dla każdego z nadawców na dodatkowy kanał na tym multipleksie - TVN7 (TVN), Puls2 (TV Puls), TV6 (TV4) i Polsat Sport News (Polsat).

TVP z czasem przeniesie się do trzeciego multipleksu

Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony pod koniec 2010 r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Nie będzie on mógł objąć zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej TVP2, które może nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.

KRRiT zakłada, że uruchomienie kolejnych multipleksów: 4. i 5. - będzie wiązało się z wprowadzeniem do nich programów płatnych. Rada, we współpracy z UKE, zamierza pracować nad wprowadzeniem radiofonii cyfrowej.

Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tunerem MPEG-4 lub kupić sam dekoder i podłączyć go do odbiornika.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane