• rozwiń

"Znowu Polakom zapomniano powiedzieć, że jest kryzys"

"Znowu Polakom zapomniano powiedzieć, że jest kryzys"
Foto: TVN24 Foto: Nie taki kryzys straszny/TVN24

Kryzys - to słowo w mijającym roku odmieniano przez wszystkie przypadki. Jedni twierdzą, że dopiero stuka do naszych drzwi od Zachodu, drudzy, że już u nas jest i w przyszłym roku się zadomowi na dobre. Jest też wielu takich, którzy twierdzą, że Polski się on w ogóle nie ima. - Podoba mi się komentarz "The Economist" sprzed jakiegoś czasu, iż znowu Polakom zapomniano powiedzieć, że jest kryzys - mówi Kazimierz Krupa, redaktor naczelny polskiej edycji magazynu "Forbes".

Dowodów na to, że kryzysu w Polsce - przynajmniej na razie - nie ma, jest wiele. Firmy należące do znanego inwestora, Zbigniewa Jakubasa, w ubiegłym roku osiągnęły prawie miliard złotych przychodu i ponad 700 mln zł zysku. Przez ostatnie dwa kryzysowe lata Jakubas awansował o 23 miejsca w rankingu najbogatszych Polaków, lądując na 15. miejscu.

Rok 2011 był rokiem dobrym dla przedsiębiorców. Świadczy o tym wzrost gospodarczy i to jest w dużej mierze zasługa zwiększonych obrotów firm, wychodziliśmy też z eksportem na zewnątrz. W sumie był to rok dużo lepszy, niż się spodziewaliśmy.

Marek Goliszewski z Business Center Club

- Był to rok na pewno bardzo udany i jeden z lepszych w mojej historii biznesu. Ja jestem optymistą co do polskiej gospodarki i na najbliższe dwa lata też przewiduję duże wzrosty w swoich firmach - mówi miliarder. Na potwierdzenie dodaje, że w sytuacji, gdy branża deweloperska zniżkuje - kupił za kilkaset milionów złotych tereny inwestycyjne nad Wisłą za gotówkę, bez kredytu.

Marek Goliszewski z Business Center Club: - Rok 2011 był rokiem dobrym dla przedsiębiorców. Świadczy o tym wzrost gospodarczy i to jest w dużej mierze zasługa zwiększonych obrotów firm, wychodziliśmy też z eksportem na zewnątrz. W sumie był to rok dużo lepszy, niż się spodziewaliśmy.

Główni wygrani i główni przegrani

Wielkim wygranym w Polsce jest sektor bankowy. Wyniki finansowe banków w 2011 roku są fenomenalne.

Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Faktycznie, jak pokazują dane, ubiegły rok był nadzwyczaj dobry dla eksporterów i niespodziewanie zły dla importerów. Wszystko przez nagły wzrost kursu euro. Jeszcze rok temu wynosił on zdecydowanie poniżej 4 zł. W tym - przekraczał poziom 4,5 zł.

Jest branża, która wydaje się zyskiwać najwięcej. - Wielkim wygranym w Polsce jest sektor bankowy. Wyniki finansowe banków w 2011 roku są fenomenalne - mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Potwierdza to Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. - Mamy bardzo dobre wyniki banków. W sumie 15 mld zł to rekordowe zyski. Jeśli chodzi o branżę ubezpieczeniową, to również sytuacja jest bardzo korzystna ponieważ nie mieliśmy żadnych większych klęsk żywiołowych - tłumaczy.

Nieco gorzej było na polskiej giełdzie. Gdyby rok temu kupić akcje wszystkich 20 największych spółek i do dziś nie sprzedawać, to strata z takiej inwestycji wynosiłaby ponad 20 procent. Tyle stracił indeks WIG20.

Gdzie kryzys? Na pewno nie w naszych głowach

Są też inne dowody, że Polacy mantrą, w której jedynym członem jest słowo "kryzys", mocno się nie przejęli. - Kryzysu nie ma tak naprawdę. Podoba mi się komentarz "The Economist" sprzed jakiegoś czasu, że znowu Polakom zapomniano powiedzieć, że jest kryzys i w związku z tym konsumują, produkują i dobrze się bawią. To zjawisko bardziej psychologiczne i socjologiczne niż ekonomiczne - mówi Kazimierz Krupa, redaktor naczelny polskiej edycji magazynu "Forbes".

Prof. Stanisław Flejterski, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego dodaje: - Jesteśmy jako Polska beneficjantami "kryzysu". Ten nasz optymizm może wziął się z tego, że pamiętamy, jak to było ponad 20 lat temu, a było znacznie gorzej.

Eksperci podkreślają jednak, że ostrzeżeń płynących do Polski ze świata nie można ignorować, choćby ze względu na nasze silne powiązanie z globalną gospodarką. Jednak jeśli kryzys uznać za zjawisko psychologiczne, a nie ekonomiczne - dobre samopoczucie Polskich konsumentów może nam gospodarczo wyjść na dobre.

mkg//kdj/m

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane