• rozwiń

Znów wykryto dioksyny w smalcu

Znów wykryto dioksyny w smalcu
Foto: TVN24 Foto: Kolejne próbki irlandzkiego mięsa okazały się być skażone dioksynami

Przybywa skażonych dioksynami produktów, wyprodukowanych z irlandzkiego mięsa, które trafiło do Polski. Laboranci Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej wykryli niebezpieczne substancje w smalcu firmy PHU „Jagr" z Warlubia. - Produkt zostanie wycofany z rynku i zniszczony - informują inspektorzy.

Kolejne próbki mięsa pochodzącego z Irlandii okazały się skażone dioksynami. Tym razem przekroczenie norm zawartości tych niebezpiecznych substancji wykryto w smalcu wyprodukowanym przez PHU „Jagr" z Warlubia.

Jak wskazała kontrola Inspekcji Weterynaryjnej, z pięciu przebadanych próbek smalcu pochodzącego z tej firmy, trzy były niezgodne z wymaganiami. Przydatność do spożycia zakwestionowanych partii smalcu kończy się w czerwcu i w lipcu 2009 roku.

- Produkt ten zostanie wycofany z rynku i zniszczony - informują przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej.

Wcześniej skażenie dioksynami Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach wykrył w pasztetach, szynce mielonce oraz w smalcu.

Blisko 700 ton mięsa z Irlandii

Do Polski z Irlandii trafiło 698 ton surowego mięsa sprowadzonego przez 4 importerów. 380 ton zostało zużyte do produkcji wyrobów i wędlin, które już znalazły się w sprzedaży. Na wszelki wypadek sanepid wycofuje te produkty ze sklepów.

Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności poinformowała, że zatrucie ma swój początek najprawdopodobniej we wrześniu. Dlatego wszystkie produkty zakupione po 1 września powinny zostać zniszczone. Jak podają władze, nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia po spożyciu skażonego mięsa. Do zatrucia mogłoby dojść dopiero po długotrwałym spożywaniu zawartych w mięsie dioksyn.

eq/bea

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane