• rozwiń

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Znów powalczą z kryzysem

Znów powalczą z kryzysem
Foto: sxc.hu Foto: Euro nadal w tarapatach

Po planowanym na poniedziałek spotkaniu ministrów finansów strefy euro eurogrupa po raz kolejny zbierze się 20 lipca, by kontynuować wprowadzanie w życie mechanizmów do walki z kryzysem - ogłosił w niedzielę francuski minister finansów Pierre Moscovici.

Minister mówił, że strefa euro powinna przejść od słów do czynów. Tłumaczył, że chodzi o podjęte na unijnym szczycie z końca czerwca decyzje dotyczącego głównie nadzoru bankowego, którego utworzenie utorowałoby drogę do bezpośredniej rekapitalizacji hiszpańskich banków.

- Bardzo ważne jest, byśmy dali konkretne sygnały, że to, co powiedzieliśmy" na unijnym szczycie z 28 i 29 czerwca "zmieni się w czyny - podkreślił Moscovici w Aix-en-Provence, na południowych wschodzie Francji, gdzie spotkał się z premierem Włoch Mario Montim.

Od słów do czynów

Dodał, że działań oczekują m.in. rynki finansowe. Według ministra już w poniedziałek eurogrupa powinna zacząć przechodzić od słów do czynów.

- Jutro eurogrupa zacznie. W tym miesiącu obędzie się kolejne jej spotkanie, wydaje mi się, że 20 lipca - dodał Moscovici.

Ministrowie muszą najpierw opracować plan, aby pomóc hiszpańskim bankom. "Ale trzeba pójść dalej" i szybko działać w celu wprowadzenia nadzoru bankowego na poziomie strefy euro - ocenił szef francuskiego resortu finansów.

Zgodnie z postanowieniami ostatniego unijnego szczytu, dopiero gdy powstanie nadzór, możliwa będzie rekapitalizacja zagrożonych banków we Włoszech i Hiszpanii. Pod koniec czerwca w Brukseli przywódcy państw strefy euro uzgodnili, że na pomoc mogą zostać wykorzystane fundusze ratunkowe EFSF i EMS.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane