• rozwiń
  • WIG20 2144.27 -1.27%
  • WIG30 2436.89 -1.14%
  • WIG 56800.46 -1.19%
  • sWIG80 11596.18 -0.52%
  • mWIG40 3715.94 -0.93%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:20

Dostosuj

Zniknęła ostatnia kłoda z drogi Nord Streamu

Zniknęła ostatnia kłoda z drogi Nord Streamu
Foto: Archiwum TVN24 Foto: Szwecja za Gazociągiem Północnym

Szwecja i Finlandia dały zielone światło dla Gazociągu Północnego. Tamtejsze rządy pozytywnie odniosły się do przebiegu gazociągu przez szwedzką strefę ekonomiczną na Bałtyku. Tym samym zniknęła ostatnia istotna przeszkoda w budowie bałtyckiej rury. Zdanie Niemiec jest raczej pewne, zwłaszcza, że projekt jest rosyjsko-niemiecki.

- Rząd pozwala (spółce) Nord Stream na budowę gazociągu na wodach międzynarodowych wewnątrz szwedzkiej strefy ekonomicznej - oznajmił szwedzki minister środowiska Andreas Carlgren na konferencji prasowej.

- Nie mamy podstaw sprzeciwiać się tej inwestycji, ponieważ gazociąg przebiegać będzie przez wody międzynarodowe. W związku z tym nie możemy zmonopolizować decyzji w tej sprawie - dodał.

Rząd pozwala (spółce) Nord Stream na budowę gazociągu na wodach międzynarodowych wewnątrz szwedzkiej strefy ekonomicznej. Nie mamy podstaw sprzeciwiać się tej inwestycji, ponieważ gazociąg przebiegać będzie przez wody międzynarodowe. W związku z tym nie możemy zmonopolizować decyzji w tej sprawie

Andreas Carlgren

Kilka godzin póżniej to samo ogłosił rząd Finlandii

Przekonani

Szwedzki minister przedstawił statystykę, z której ma wynikać, że Sztokholm dokładnie przyjrzał się propozycji Nord Streamu. Szwedzkie instytucje wielokrotnie odsyłały inwestorowi wnioski, prosząc o poprawki, a cały proces trwał aż 23 miesiące.

Minister Carlgren odniósł się do zarzutów, że na decyzję Szwecji wpływ wywarła Rosja. Sprawę skomentował krótko: - Braliśmy pod uwagę wyłącznie kwestie ochrony środowiska.

Inwestor będzie potrzebować jeszcze oficjalnej zgody Rosji i Niemiec, ale wydaje się to już tylko formalnością.

W połowie października TAK dla budowy rurociągu powiedziała Dania.

Dwie rury

Nord Stream będzie się składał z dwóch nitek o długości 1220 km i przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Pierwsza nitka powinna być oddana do eksploatacji w końcu 2011 roku, a druga rok później.

Budżet projektu wynosi 7,4 mld euro. Gazociąg Północny ma omijać Polskę, Białoruś i państwa bałtyckie.

kj/tr, sk /k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane