• rozwiń

Zniesienie embarga - nowe otwarcie

Zniesienie embarga - nowe otwarcie
Foto: TVN24 Foto: UE ma nadzieję na rozpoczęcie negocjacji z Rosją po zniesieniu embarga

Minister rolnictwa Marek Sawicki i jego rosyjski odpowiednik Aleksiej Gordiejew ustalili, że w przyszłym tygodniu zostanie zniesione rosyjskie embargo na polskie mięso. - Jeśli to się potwierdzi, to jest to bardzo dobra wiadomość - słychać głosy w Polsce i w Europie. I każdy ma swoje powody do zadowolenia.

Polska komisarz ds. regionalnych w Unii Danuta Huebner z zadowoleniem przyjęła zapowiedź zniesienia embarga ogłoszoną przez obu ministrów w Moskwie.
- To początek poprawy stosunków, które są dla Rosji i Polski bardzo ważne. To bardzo dobry sygnał także z punktu widzenia UE. Jestem przekonana, że najwyższy czas, by relacje, które decydują o współpracy gospodarczej, działały w pełni sprawnie, bo Europa potrzebuje dobrej współpracy z Rosją i dla Rosji Europa też jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym - powiedziała.

Huebner z ostrożnością podeszła natomiast do perspektywy rozpoczęcia negocjacji nowego porozumienia UE-Rosja, blokowanego jak dotąd przez Warszawę m.in. z powodu embarga.
- To kwestia dużo szersza. Za wcześnie dziś, by o tym przesądzać. Ale nawet na najdłuższej drodze ten krok trzeba zrobić. Krok, który ma znaczenie europejskie i polskie i może być pomocny w uruchomieniu procesu, który doprowadzi do nowego układu UE-Rosja - powiedziała polska komisarz.

UE czeka na negocjacje...
- Jeśli to się potwierdzi, to mamy szanse na rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy UE-Rosja w 2008 roku - powiedział wysokiej rangi francuski dyplomata w Brukseli, zastrzegając, że nie zna szczegółów zawartego porozumienia.

Francja będzie w drugiej połowie przyszłego roku sprawowała przewodnictwo w Unii Europejskiej, a także zorganizuje szczyt UE-Rosja. - To dobrze wróży dla francuskiego przewodnictwa w UE w drugiej połowie przyszłego roku - dodał.

... a eksporterzy na wznowienie handlu

Z zapowiedzi zniesienia embarga zadowolony jest także szef Polskiego Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa "Polskie Mięso" Witold Choiński. Jego zdaniem, z takiej zapowiedzi powinni cieszyć się eksporterzy, tym bardziej, że Komisja Europejska niedawno wprowadziła dopłaty do eksportu do krajów trzecich, a więc obejmują one Rosję.
- Poczekajmy aż będzie podpisane porozumienie, bo wcześniej było już kilka zapowiedzi zniesienia embarga - zastrzegł jednak.

Długo oczekiwana decyzja
Ministrowie Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew porozumieli się w środę w Moskwie w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso. Poinformowali na wspólnej konferencji prasowej, że w przyszłym tygodniu w Kaliningradzie dojdzie do spotkania ekspertów weterynaryjnych obu państw, na którym zostanie podpisane stosowne memorandum, po czym od razu nastąpi uchylenie embarga.

Szef rosyjskiego resortu rolnictwa zastrzegł jednak, że na niektóre artykuły ograniczenia zostaną utrzymane, co - jak wyjaśnił - wynika m.in. z wykrycia ognisk ptasiej grypy w Polsce.

Komisja Europejska na razie wstrzymuje się z reakcją na zawarte w Moskwie "porozumienie o porozumieniu", czekając na oficjalne informacje w tej sprawie ze strony polskiej.

mkg

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane