• rozwiń

Zniesienie embarga mięsa, albo nici z WTO

Prezydent Lech Kaczyński powiedział szwajcarskiej gazecie, że wejście Rosji do Światowej Organizacji Handlu może zablokować Unia Europejska. Jeśli Kreml nie zniesie embarga na polskie mięso, to jego aspiracje do wstąpienia do WTO mogą okazać się płonne.

- Nie wykluczam tego, jeśli Rosja będzie nadal tak nieustępliwa, jak do tej pory - powiedział polski prezydent tygodnikowi "Neue Zuercher Zeitung am Sonntag". Dodał jednak, że Polsce nie zależy na konfrontacji z Moskwą. - To jest mit - podkreślił.

- Chcemy tylko, by nasz rosyjski partner zrozumiał, że nie ma podstaw do nowej rosyjskiej dominacji w Europie Wschodniej - mówił prezydent.
- Chcemy rzeczywistej współpracy, a nie szantaży w sferze energetycznej - dodał.

Prezydent odpowiadał też na pytania dotyczące Unii Europejskiej. Zapewnił, że Wspólnota odgrywa zasadniczą rolę w polskiej polityce zagranicznej, ale dodał, że pozycja Polski w UE go nie zadowala i jest przeciwny dyktowaniu polityki unijnej przez kilku członków.

Rosja wprowadziła embargo na import mięsa z Polski w roku 2005, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych. Polska usunęła uchybienia, embarga jednak nie cofnięto.

mkg

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane