• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Znani migają: PIN, karta kredytowa, budżet państwa...

Znani migają: PIN, karta kredytowa, budżet państwa...
Foto: Shutterstock/ nbpniewyklucza.pl Foto: Wśród osób biorących udział w akcji jest m.in. Sylwia Gruchała

Głuchota nie może wykluczać nikogo z udziału w rynku finansowym, przekonuje Narodowy Bank Polski i rusza z kampanią, która ma zapoznać społeczeństwo z leksykonem ekonomicznych pojęć, podanych w języku migowym. Do akcji przyłączyli się znani aktorzy, sportowcy i politycy.

Słownik z takimi pojęciami jak: popyt, podaż, czy np. bankomat, wyrażonymi w języku migowym nie jest nowy. Pierwsza wersja została opracowana przez NBP i Polski Związek Głuchych w 2011 r., jako "Leksykon terminów ekonomicznych i bankowych w języku migowym".

Teraz bank centralny idzie dalej, prezentując spoty, w których słowa "migają" znane postaci życia publicznego.

Znani migają

W tym tygodniu w mediach ruszyła więc kampania społeczna "NBP nie wyklucza". W spotach telewizyjnych występują Ewa Błaszczyk i Jerzy Radziwiłowicz.

W filmach publikowanych w internecie, na stronie nbpniewyklucza.pl, zagrali z kolei m.in.: Cezary Żak, Artur Barciś, Krzysztof Globisz i Marian Dziędziel.

Na stronie internetowej akcji ma się też znaleźć, jak zapowiada NBP, duży moduł informacyjny dla osób pracujących w usługach i sektorze bankowym. Będzie dotyczył praw i funkcjonowania osób niepełnosprawnych na rynku.

Ok. 100 haseł, a dają swobodę

W ramach projektu wydano około 2 tys. egzemplarzy słownika w wersji papierowej i 2 tys. na płytach, które zawierają ok. 100 haseł. Oprócz tego jest on dostępny w internecie na stronach Polskiego Związku Głuchych i NBP. Słownik w sposób przystępny tłumaczy pojęcia ekonomiczne i bankowe, np. bilans składa się ze znaków "całkowity" + "wynik", a deweloper - "firma" + "budowlana".

Akcje takie jak "NBP nie wyklucza" mają na celu pomoc niepełnosprawnym w samodzielnym i swobodnym korzystaniu z usług finansowych.

Monety z serii "Europa bez barier"

Kontynuacją akcji NBP jest wprowadzenie przez bank centralny do obiegu monety upamiętniającej 50-lecie działalności Polskiego Stowarzy­szenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. To najstarsza i jedna z największych organizacji pomagającej tym osobom oraz ich rodzinom.

Nakład monety srebrnej wyniesie do 25 tysięcy sztuk, natomiast dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold - do 800 tysięcy sztuk. To druga seria monet, promująca działania związane z zapobieganiem wykluczeniu społecznemu ze względu na niepełnosprawność. Pierwsze monety z serii "Europa bez barier – 100-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi" zostały wydane w 2011 r.

Jak informuje Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w 2011 r. liczba osób niepełnosprawnych wynosiła ponad 4 miliony, czyli 12,2 proc. ludności kraju, a ponad 3 miliony osób posiadało prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Prawie 30 proc. osób z niepełnosprawnością pracuje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane