• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56568.57 -0.57%
  • sWIG80 11448.98 +0.02%
  • mWIG40 3599.62 -0.82%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:10

Dostosuj

Znalazły się pieniądze na drugą nitkę metra

Znalazły się pieniądze na drugą nitkę metra
Foto: TVN24 Foto: Centralny odcinek drugiej nitki metra już za 4 lata

Są pieniądze na budowę centralnego odcinka drugiej linii metra w stolicy - zapewnia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dodatkowe środki - aż 400 mln zł pochodzą z oszczędności z przetargów, m.in. na Most Północny. Powstanie drugiej linii było zagrożone, bo oferty znacznie przekraczały fundusze miasta.

- Na centralny odcinek obecnie zapisane jest 1,2 miliarda złotych, a spodziewamy się, że ostateczne dofinansowanie będzie większe niż 50 procent - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. - Jednym słowem mamy na inwestycję 4 mld 389 mln zł - dodała.

Zebranie tak wysokiej sumy możliwe jest dzięki temu, że minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zgodził się na zmiany na liście projektów, które mają zagwarantowane dofinansowanie unijne.

Od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego

Centralnym odcinkiem drugiej nitki metra będzie można dojechać od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego. Już 28 czerwca Rada Warszawy ma zdecydować o zabezpieczeniu środków finansowych na budowę tego odcinka. Jeśli tak się stanie, możliwe będzie rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie z wybranym wykonawcą umowy na projekt i budowę metra.

Druga nitka ruszy za 4 lata

Harmonogram prac zakłada, że prace budowlane ruszą w ciągu roku od daty podpisania umowy - poinformował wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Wcześniej wykonany zostanie projekt. Zakończenie budowy przewidziane jest na 2013 r.

Do przetargu na projekt i budowę drugiej linii metra zgłosiło się pięć międzynarodowych konsorcjów. Najtańsza oferta opiewała na kwotę ok. 4,1 mld zł, a to niemal pół miliarda więcej, niż wcześniej zakładało miasto.

Planowana trasa metra w Zumi.pl

mon/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane