• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Znajdź dziewięciu takich jak ty - i pozwij drania

Znajdź dziewięciu takich jak ty - i pozwij drania
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Pozwy zbiorowe już niedługo?

W jedności siła. Także przed sądem. Niebawem Polacy oszukani przez nieuczciwą firmę będą mogli wspólnie złożyć w sądzie pozew zbiorowy. Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt umożliwiającej to ustawy. Pierwszym jej zastosowaniem mogą okazać się sprawy... o walutowe opcje.

Dzięki nowej ustawie konsumenci oszukani na przykład przez nieuczciwe biuro podróży, deweloperów czy koncern farmaceutyczny będą mogli skuteczniej i taniej dochodzić swoich praw. Za szybkimi pracami rządu nad tymi przepisami lobbują m.in. przedsiębiorcy, którzy stracili na

opcjach walutowch i winią za to banki. Ponieważ problem dotyczy wielu firm, ich szefowie zamierzają występować przeciw bankom razem.

Prawnicy zauważają, że ustawa ma spore szanse na szybkie wejście w życie. - Te przepisy, które zaproponowano są dość jasne i czytelne, także uważam to za duży plus w pewnym rozwoju procesu cywilnego - ocenia w TVN CNBC Biznes Michał Woś, adwokat z kancelarii Chmaj i Wspólnicy.

Znajdź dziewięciu takich jak Ty

Wg projektu ustawy pozew zbiorowy będzie mogło złożyć minimalnie 10 osób poszkodowanych w tej samej sprawie za pośrednictwem adwokata. Jeśli sąd okręgowy rozpatrzy go pozytywnie, zamieści w prasie ogłoszenie o wszczęciu takiego postępowania, aby inni poszkodowani mogli zgłosić się do sądu.

pozwy zbiorowe

Pozew zbiorowy będzie mogło złożyć minimalnie 10 osób poszkodowanych w tej samej sprawie. Do pomocy koniecznie muszą mieć adwokata. Wniosek trafi do sądu okręgowego, a ten sprawdzi czy sprawa kwalifikuje się do rozpatrywania w trybie pozwu zbiorowego, oraz zamieści w prasie ogłoszenie o wszczęciu takiego postępowania.

Dzięki temu do sądu będą mogli zgłosić się kolejni poszkodowani. Zdaniem prawników takie rozwiązanie pomoże szczególnie przy drobnych sprawach. - Ten przepis pomoże w rozwiązywaniu drobnych sporów na mniejsze kwoty. Przykładowo sporów o odwołaną imprezę masową, gdzie nikt do tej pory nie toczył tych spraw z uwagi na to, iż koszty przerastałyby ewentualną wartość odszkodowania - uważa Robert Kolano z kancelarii Kolano Michalski Tarnowski.

Koniec bezradności

Na ustawie jednak będą mogły skorzystać także ofiary poważniejszych wypadków. Po zawaleniu się hali MTK na granicy Chorzowa i Katowic podczas międzynarodowej wystawy gołębi zginęło 65 osób, a 140 zostało rannych. Poszkodowani w niej do dziś dochodzą swoich praw, a w sądach leży wiele pozwów.

Gdyby ustawa o pozwach zbiorowych już obowiązywała, pozew byłby tylko jeden. - Trzy lata temu nie było takiej możliwości założenia pozwu zbiorowego, a z tego co wiem, to stowarzyszenie Wokanda próbowało właśnie wystąpić z pozwem zbiorowym - mówi Krzysztof Węgier, jeden z poszkodowanych w katastrofie.

Druga strona medalu

Chociaż ustawa ma poparcie wielu firm, choćby ze względu na sprawę opcji, to jak zauważa Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich, może się to obrócić przeciwko nim. Według Ambrozika ta metoda może stać się sposobem na wyłudzanie pieniędzy i podejrzany zarobek dla niektórych kancelarii.

- Obawiamy się takich sytuacji, że powstaną wyspecjalizowane kancelarie prawne, które będą chodzić i szukać ludzi z podobnym problemem. Będą w imieniu tych ludzi występować z pozwem przeciwko pracodawcy - ostrzega.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane