• rozwiń
  • WIG20 2152.84 +0.20%
  • WIG30 2437.99 +0.26%
  • WIG 56753.72 +0.19%
  • sWIG80 11449.13 -0.25%
  • mWIG40 3615.78 +0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:04

Dostosuj

Znajdź dziewięciu i pozwij

Znajdź dziewięciu i pozwij
Foto: TVN24 Foto: Wystarczy 10 osób, żeby złozyć pozew zbiorowy

Od poniedziałku co najmniej 10 osób może wystąpić z pozwem zbiorowym przeciwko firmie, która np. zatruwa środowisko na osiedlu. Nowe przepisy obejmują roszczenia związane z naruszeniem praw konsumentów, szkodą wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz czynami niedozwolonymi - pisze portal money.pl.

Pozwu zbiorowego nie złożymy natomiast w sprawach roszczeniowych o ochronę dóbr osobistych np. uszkodzenia ciała czy naruszenia dobrego imienia.

- Na pozwy zbiorowe narażone są przede wszystkim branże, które produkują towary masowe lub świadczą masowe usługi, lub mogące spowodować swoją działalnością duże szkody, np. koncerny samochodowe, firmy farmaceutyczne, przewoźnicy, koncerny tytoniowe, kopalnie, huty, lub zakłady trujące środowisko tłumaczy dla e-prawnik.pl Rafał Lewicki z Kancelarii Radców Prawnych ProLegal Michalski, Lewicki, Jóźwiak i Partnerzy.

Od kogo można rościć

Roszczenia zbiorowe będzie można skierować nie tylko w stosunku do przedsiębiorcy, ale także wobec gminy czy skarbu państwa.

Niezależnie od podmiotu skażonego z pozwem zbiorowym można wystąpić wtedy, gdy zbierze się przynajmniej dziesięciu poszkodowanych, którzy ujednolicą swoje roszczenia. Następnie grupa musi wybrać swojego reprezentanta.

- Wytacza on powództwo w imieniu własnym, ale na rzecz całej grupy. Reprezentantem może być, w zakresie swoich kompetencji, np. powiatowy czy miejski rzecznik konsumentów – wyjaśnia Rafał Lewicki.

Pełnomocnik musi być profesjonalistą

Ekspert tłumaczy, że przed sądem obywatele muszą już działać przez profesjonalnych pełnomocników. – W postępowaniu grupowym obowiązuje zastępstwo przez radcę prawnego lub adwokata. Zapewni to grupie skuteczną obronę ich interesów – mówi specjalista z ProLegal.

Proces zbiorowy pozwoli konsumentom zaoszczędzić czas i stres związany z częstą obecnością na sali sądowej.

- Członkowie grupy występującej z pozwem zbiorowym są słuchani w charakterze strony. Oznacza to, że będą obowiązkowo uczestniczyć w postępowaniu na określonym etapie. Poza tym etapem sprawa będzie prowadzona przez profesjonalnych pełnomocników – wyjaśnia Rafał Lewicki.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane