• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zmowa cukrowa? UOKiK przygląda się rynkowi

Zmowa cukrowa? UOKiK przygląda się rynkowi
Foto: sxc.hu/Nick Alvarado Foto: Ceny cukru pędzą w górę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie wysokich podwyżek cen cukru. Sprawdza przede wszystkim to, że czy galopujące ceny nie są efektem zmowy cenowej lub działania któregoś z producentów nadużywającego pozycji dominującej.

Ceny cukry w Polsce i na świecie biją rekordy. Jego cena przekracza nawet sześć zł za kg. Część ekspertów twierdzi, że może to być bańka spekulacyjna dmuchana na fali drożejącej żywności w ogóle.
Kilka dni temu o przyjrzenie się sprawie poprosił UOKiK minister rolnictwa Marek Sawicki.

- Od wtorku prowadzimy postępowanie wyjaśniające, którego celem jest zdiagnozowanie problemów na rynku cukru w Polsce. Już zostały rozesłane do kilku przedsiębiorców ankiety z prośbą o informacje dotyczące tego rynku. Skierowaliśmy je zarówno do przedsiębiorców produkujących cukier, jak i sprzedających. Postępowanie zostało wszczęte po sygnałach z rynku napływających do UOKiK. O jego wynikach będziemy mogli mówić za kilka tygodni - wyjaśnia Małgorzata Cieloch, rzeczniczka Urzędu.

Podkreśla jednak, że UOKiK może podjąć działania tylko i wyłącznie po stwierdzeniu, że nieuczciwa cena jest wynikiem nadużycia pozycji dominującej lub nielegalnego porozumienia.
- Nie jesteśmy urzędem do spraw cen. W gospodarce rynkowej gra podaży i popytu decyduje o cenie dobra lub usługi i w tę relację nie może ingerować Urząd. Możemy natomiast działać wówczas, gdy te reguły zostają naruszone przez wykorzystywanie siły rynkowej przez monopolistów lub nielegalne porozumienia - dodaje Małgorzata Cieloch.

W środę premier Donald Tusk mówił, że należy przerwać "wulgarną spekulację cenami" i spotkał się we wtorek z prezesem Krajowej Spółki Cukrowej oraz szefem i wiceszefem resortu Skarbu Państwa, które posiada pakiet kontrolny spółki.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane