• rozwiń
  • WIG20 2185.94 -0.97%
  • WIG30 2485.83 -0.94%
  • WIG 58094.73 -0.60%
  • sWIG80 11646.87 +0.32%
  • mWIG40 3795.91 -0.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:23

Dostosuj

"Zmiany w OFE to sukces minister Fedak i PSL"

"Zmiany w OFE to sukces minister Fedak i PSL"
Foto: TVN24 Foto: Balcerowicz krytykuje rząd

- Jeśli chcemy dogonić Niemcy nie możemy pozwolić sobie na demontaż systemu emerytalnego - ostrzega Leszek Balcerowicz, komentując wczorajszą decyzję rządu o wprowadzeniu zmian w sposobie finansowania emerytur.

Balcerowicz po raz kolejny skrytykował przyjęty wczoraj przez rząd projekt zmian w emeryturach. Ocenił, że ostateczna forma projektu jest sukcesem PSL i minister pracy Jolanty Fedak oraz wysuwanych przez nich od dawna propozycji.

- Dla rozwoju gospodarczego i wysokości przyszłych emerytur przyjęcie wariantu rządowego będzie gorsze niż przeprowadzenie reform - argumentował Balcerowicz. Jak podkreślał, nie chodzi wcale o jakieś "ostre cięcia", ale "parę łatwych prywatyzacji" i inne mało bolesne dla społeczeństwa działanie. - Można przy ich pomocy osiągnąć to, co demontując reformę emerytur - najważniejszą reformę XXI wieku. Pokazaliśmy (Forum Obywatelskiego Rozwoju, którego Balcerowicz jest szefem - red.), że taki wariant reform jest możliwy, że można obniżyć deficyt i przyspieszyć tempo rozwoju. Nie doczekaliśmy się od rządu merytorycznej odpowiedzi - dodał.

"Biała księga, czarnej propagandy"

Balcerowicz krytykował sposób, w jaki rząd prowadził debatę ws. zmian w OFE. - W debacie przypisywano różnym osobom poglądy niewypowiedziane, pomijano niewygodne wypowiedzi - mówił.

Zapowiedział, że FOR przygotuje "białą księgę czarnej propagandy ws. OFE".

Balcerowicz nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy skorzysta z zaproszenia na spotkanie ws. zmian w OFE, które w piątek organizuje Kancelaria Premiera.

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt zmian w systemie emerytalnym zakłada, że początkowo składka trafiająca do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem jednak będzie stopniowo wzrastać, by docelowo w 2017 r. osiągnąć poziom 3,5 proc. W projekcie, którego pierwsze czytanie ma odbyć się w Sejmie 16 marca, zapisano 30-dniowe vacatio legis. Premier Donald Tusk chciałby, aby zmiany w systemie OFE weszły w życie 1 maja.

bgr/fac/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane