• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zmiany w OFE: Prezydent ma wątpliwości. Ustawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego?

Jarosław Kaczyński nazywa OFE "największym przekrętem ćwierćwiecza" Odtwórz: Jarosław Kaczyński nazywa OFE "największym przekrętem ćwierćwiecza"
Jarosław Kaczyński nazywa OFE "największym przekrętem ćwierćwiecza"

Ustawa o zmianach w OFE czeka na podpis Bronisława Komorowskiego. Jednak prezydent ma wątpliwości co do zmian w systemie emerytalnym. Eksperci twierdzą, że głowa państwa podpisze ustawę, a następnie skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Bronisław Komorowski ocenił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że zmiany w OFE to "krok wstecz". Następnie w telewizji publicznej dodał, że eksperci mają sprzeczne opinie co do zmian w systemie emerytalnym, a on sam będzie jeszcze rozmawiał na ten temat z premierem.

"Prezydent nie może zrobić psikusa"

Eksperci goszczący na antenie ekonomicznej TVN CNBC twierdzą, że prezydent podpisze ustawę, a jego słowa świadczą o tym, że rząd przedmiotowo potraktował głowę państwa. 

- Nie ma wątpliwości, że prezydent podpisze ustawę. Fakt, że założenia ustawy o OFE już zostały uwzględnione w budżecie na 2014 rok są mało ważne. Prezydent nie może zrobić rządowi psikusa. Ustawa zostanie podpisana i skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Wypowiedzi prezydenta pokazują, że ma on wiele wątpliwości i dyskomfort po tym, jak rząd potraktował go podrzucając mu ustawę w taki sposób, bez dłuższej dyskusji - uważa Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

OFE do Trybunału?

Wątpliwości prezydenta wynikają przede wszystkim z tego, że eksperci mają sprzeczne opinie co do zmian w OFE. Komorowski stwierdził też, że problem konstytucyjności ustawy jest dla niego kluczowy.

- Jeżeli są tak poważne wątpliwości konstytucyjne co do tej ustawy, to powinny zostać wyjaśnione, bo Trybunał Konstytucyjny, do którego ustawa zapewne trafi, może orzec, że ona jest niezgodna z konstytucją i będzie trzeba zwracać pieniądze - mówi Andrzej Arendarski.

Decyzja do 2 stycznia

Bronisław Komorowski do 2 stycznia ma czas na podjęcie decyzji - podpisanie, zawetowanie lub skierowanie ustawy ws. zmian w systemie emerytalnym do Trybunału Konstytucyjnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane