• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zmiany w OFE niekonstytucyjne?

Zmiany w OFE niekonstytucyjne?
Foto: TVN24 Foto: Zmiana emerytalnych przepisów nie może nastąpić zbyt szybko?

Telewizja TVN CNBC dotarła do opinii Rządowego Centrum Legislacji, z której wynika, że wprowadzenie zmian w systemie OFE od 1 maja mogłoby okazać się niekonstytucyjne. Powód to zbyt krótkie vacatio legis - czyli okres między uchwaleniem, a wejściem ustawy w życie. Rozpoczęcie posiedzenia rządu opóźniło się o ponad dwie godziny.

Dokument, do którego dotarła TVN CNBC ma datę 7 marca. Tymczasem dziś projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd i przesłany do Sejmu.

Zgodnie z pierwotnymi planami rządu ustawa miała wejść w życie już 1 kwietnia. Jednak ze względu na przedłużające się prace w ramach gabinetu oraz konsultacje z pracodawcami i związkami zawodowymi termin przesunięto na 1 maja. Oczywiście zapis taki to wciąż propozycja - ostateczny termin ustali Sejm, uchwalając ustawę.

Eksperci RCL stwierdzają, że tak szybkie zmiany w systemie emerytalnym naruszają umowę społeczną. Ich zdaniem towarzystwa emerytalne nie miałyby wystarczająco dużo czasu, by wprowadzić zmiany w swojej działalności.

W treści pisma Rządowego Centrum Legislacji pada sformułowanie, iż podtrzymuje ono opinię, że proponowany termin wejścia w życie ustawy może budzić wątpliwości. Oznacza to najwyraźniej, że podobne uwagi były rządowi sygnalizowane już wcześniej.

CZYTAJ dokument Rządowego Centrum Legislacji: str 1.    str. 2

Spór w rządzie trwa

Projekt zmian w systemie ubezpieczeń społecznych ma być dziś przyjęty przez rząd. Tymczasem o jego ostateczny kształt wciąż spierają się minister finansów wspierany przez minister pracy oraz szef doradców premiera.

Nowelizacja zakłada zmniejszenie składki płynącej do Otwartych Funduszy Emerytalnych z obecnych 7,3 do 2,3 procent. Obcięta część miałaby być zapisywana na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, ale te pieniądze w praktyce byłby wydawane na bieżące świadczenia emerytalne wypłacane przez ZUS.

Ministrowie nie kryją, że proponowane zmiany mają zmniejszyć narastanie zadłużenia finansów publicznych - obecnie aby sfinansować składki przekazywane do OFE budżet musi pożyczać pieniądze. Ten dług w dużym stopniu jest pokrywany obligacjami kupowanymi właśnie przez OFE. Posiedzenie rządu było planowane na godzinę 11, ale obrady rozpoczęły się dopiero po godzinie 13. Rzecznik rządu potwierdził fakt opóźnienia, ale nie wyjaśnił jego przyczyn.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane