• rozwiń
  • WIG20 2233.88 -0.66%
  • WIG30 2530.41 -0.73%
  • WIG 58808.16 -0.56%
  • sWIG80 11558.71 -0.27%
  • mWIG40 3756.25 -0.64%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:28

Dostosuj

Zmiana pracy wychodzi na zdrowie

Zmiana pracy wychodzi na zdrowie
Foto: sxc.hu Foto: Ale Polacy wciąż są przywiązani do swoich firm

Zmiana pracy dawno przestała być powodem do wstydu. Aż 47 proc. respondentów deklaruje, że w trakcie kariery zawodowej zmieniało pracę od dwóch do pięciu razy - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Jako powód częstych zmian 56 proc. badanych podało lepszą propozycję pracy, 42 proc. niezadowolenie z poprzednich zarobków, 21 proc. złe warunki pracy a 13 proc. długie dojazdy.

Na rynek pracy weszło nowe pokolenie, dla którego częste zmiany pracy są czymś zupełnie naturalnym. Są świadomi swoich umiejętności, dlatego szukają zajęcia, które pozwoli im się w pełni rozwijać.

Prof. Zbigniewa Nęcki, psycholog społeczny z UJ

- W ciągu 20 lat zmieniałem pracę aż 15 razy – powiedział "Rz" Radek, grafik z Warszawy.

Profesor Zbigniewa Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa, że takich jak Radek będzie więcej. – Na rynek pracy weszło nowe pokolenie, dla którego częste zmiany pracy są czymś zupełnie naturalnym. Są świadomi swoich umiejętności, dlatego szukają zajęcia, które pozwoli im się w pełni rozwijać - podkreśla.

Byle nie przesadzić

Według Artura Regana z agencji doradztwa personalnego Work-express, dla własnego zdrowia psychicznego pracę lub stanowisko w firmie powinno zmieniać się raz na cztery – pięć lat. – W przeciwnym razie człowiek ma poczucie, że się nie rozwija i zaczyna pracować mniej wydajnie - mówi "Rz".

Ale lepiej ze zmianami też nie przesadzać. Bo źle to wygląda w CV, budzi podejrzenia co do nielojalności czy braku kompetencji pracownika, ostrzega Ragan.

Tymczasem, jak mówi Małgorzata Rusewicz z PKPP „Lewiatan”, Polacy wciąż są raczej przywiązani do swoich firm. – Z naszych danych wynika, że zmieniają pracę średnio raz na dziesięć lat, a np. Francuzi raz na pięć – przekonuje.

sm/ ola

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane