• rozwiń

Zmawiają się na potęgę

Zmawiają się na potęgę
Foto: TVN24 Foto: UOKiK wykrył 28 zmów cenowych

28 zmów cenowych wykrył w 2010 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczyły one m.in. rynku wyrobów ogrodniczych, kominków, odzieży i usług portowych.

Prawo zakazuje porozumień, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, naruszenie lub ograniczenie konkurencji, np. poprzez wspólne ustalanie cen towarów i usług czy podział rynku - przypomniała rzeczniczka Urzędu Małgorzata Cieloch. Zakazane są zmowy nie tylko pomiędzy konkurentami, ale również przedsiębiorcami działającymi na różnych szczeblach obrotu. Za udział w niedozwolonym porozumieniu grożą sankcje do 10 proc. rocznych przychodów.

Zeszłoroczne rozstrzygnięcia UOKiK dotyczyły m.in. rynku hurtowej sprzedaży produktów ogrodniczych. Zmowa polegała na ustaleniu minimalnych cen odsprzedaży produktów wytworzonych przez firmę Ogrody Polskie w Wrocławia, m.in. nawozów, nasion czy mieszanek traw. Podzielono też rynek - ustalono, w których regionach poszczególni przedsiębiorcy będą sprzedawać towary na zasadach wyłączności. Z ustaleń UOKiK wynika, że zmowa trwała od stycznia 2004 r. do czerwca 2008 r. i brało w niej udział sześć podmiotów - oprócz Ogrodów Polskich, Green-Land Service z Warszawy, Pest-Ario z Legnicy, Przedsiębiorstwo Handlowe "Biedronka" z Gdańska, Krokus 2 z Myślenic, Res-Gal z Rzeszowa i Biabor z Ignatek pod Białymstokiem.

UOKiK wykrył też zmowę cenową miedzy producentem kominków Jotul Polska z Gdańska i jej przedstawicielami handlowymi. W umowach z dystrybutorami firma zobowiązywała ich do sprzedaży produktów zgodnie z cennikiem oraz samodzielnego stosowania rabatów i promocji. W zmowie od 2000 do 2009 r. uczestniczyło 73 partnerów handlowych. Jotul Polska została ukarana kwotą prawie 31,2 tys. zł, a 26 przedstawicieli handlowych - łącznie 185,6 tys. zł. Pozostałych nie ukarano finansowo, ze względu na poziom ich przychodów.

I portki i porty

Na rynku wyrobów odzieżowych UOKiK ukarał kwotą prawie 162,2 tys. zł firmę VF Polska Distribution z Warszawy i jej kontrahentów. Spółka produkuje odzież i dystrybuuje popularne marki. Firma zawarła z częścią swoich partnerów handlowych umowy, w których zobowiązuje ich do przestrzegania rekomendowanych cen detalicznych. Kary musiały zapłacić też firmy Intersport Polska z Cholerzyna pod Krakowem, Misiek Bury z Zakopanego, Cerro Torre Sport z Krakowa, Trekker Sport z Poznania, Alp z Mikołowa, Sklep Sportowy Dyskobol ze Szczecina oraz Espina-Sport z Gdańska. Przedsiębiorcy zaprzestali stosowania zabronionej praktyki.

- Niedozwolone porozumienia nie muszą dotyczyć powszechnie dostępnych dóbr, ale również usług skierowanych do wąskiej grupy odbiorców - podkreśliła Cieloch. W Szczecinie trzy spółki wspólnie ustaliły stawki za cumowanie statków przy eksploatowanych przez nie nabrzeżach Portu Morskiego w Szczecinie. Prezes Urzędu nałożyła kary prawie 42 tys. zł na firmę DB Port Szczecin, 23 tys. zł na spółkę Elewator Ewa oraz 7 tys. zł. na Fast Terminals.

Wszystkie decyzje Prezes UOKiK są nieprawomocne i firmy mogą odwołać się od nich do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane