• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Złoty znów złapał zadyszkę

Złoty znów złapał zadyszkę
Foto: sxc.hu Foto: Złoty znów złapał zadyszkę

Czwartek przynosi spore osłabienie złotego: polska waluta w stosunku do euro straciła od rana ponad 8 groszy. Po południu kurs zbliżył się do 4,10 za jedno euro. Zdaniem analityków psychologiczna bariera została przełamana i złoty może osłabiać się dalej.

Krótko przed godziną 15 za jedno euro płacono nawet 4,194 zł. Potem jednak cena dość szybko spadła o cztery grosze, po czym znów powróciły wzrosty.

Analitycy na tę sytuację mają standardowe wytłumaczenie: negatywne nastroje na rynkach i zwiększona awersja do ryzyka. Zwracają też uwagę, że polska powódź także zwiększa nerwowość na rynku.

-

Przekroczenie poziomu 4,14 za euro, czy może też przełamanie poziomu 3,40 na dolarze będzie oznaczało dalsze osłabienie złotego. To pewnie doprowadzi kurs euro okolice 4,20 zł, a kurs franka wtedy mógłby się znaleźć na poziomie powyżej 3 złotych - mówił na antenie TVN CNBC Biznes analityk TMS Brokers - Marek Wołos.

"Nieco martwić może stosunkowa słabość złotego wobec wczorajszego odreagowania w notowaniach EUR/USD. Takie zachowanie polskiej waluty wydaje się jednak uzasadnione, gdy spojrzy się na środową, spadkową sesję na światowych giełdach. Wczorajsze wydarzenia potwierdzają, iż korelacja pomiędzy złotym, a indeksami największych parkietów pozostaje bardzo wysoka, natomiast powiązania z kursem EUR/USD uwidaczniają się z oczywistych względów jedynie w przypadku pary USD/PLN" pisał wcześniej w komentarzu Tomasz Regulski z TMS Brokers.

O 14 Główny Urząd Statystyczny podał dane o polskiej produkcji przemysłowej w kwietniu, jednak według analityków nie powinny one mieć większego znaczenia dla kursu złotego. Produkcja polskiego przemysłu była o 9,9 proc. wyższa niż rok wcześniej.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane